FOTE 2015 | După înot și atletism, medalie și la judo. Răzvan Adrian Ciolan a luat argint la categoria 73 kg

Răzvan Adrian Ciolan a urcat la patru numărul medaliilor pentru delegația României la cea de-a 13-a ediții a Festivalulului Olimpic al Tineretului European (FOTE). Sportivul care a împlinit 17 ani la începutul acestei luni a cucerit argintul pe tatami-ul din Tbilisi, la categoria 73 kg, fiind învins în finală de azerul Hasil Jafarov. Podiumul a fost completat de reprezentanții Greciei – Vasili Balampanasvili și Elveției – Lukas Wttwer.

În drumul spre ultimul act, sportivul român a trecut pe rând, de estonianul Puhm (în primul tur), de olandezul Van Winden (turul doi), de israelianul Rechister (în sferturi) și de rusul Panaitov (în semifinale).

La FOTE 2015, prima medalie a delegației României a fost câștigată, luni, de înotătoarea Maria Gâdea – aur la 400 m mixt feminin, a doua, tot de aur, a fost adusă, miercuri, de atleta Georgiana Aniței, la triplusalt, iar a treia, de Ioan Sitoianu, la lungime, miercuri seară.

În total, 66 de sportivi concurează sub Tricolor la Tbilisi, la atletism, gimnastică, handbal, înot, judo și tenis.

Publicat: 30 07. 2015, 20:24
Actualizat: 30 07. 2015, 20:25