Formula 1 | Sebastian Vettel, de la Ferrari, a fost cel mai rapid în teste pe circuitul din Barcelona

Sebastian Vettel (Ferrari) a fost cel mai rapid în testele, desfășurate marți, pe circuitul din Barcelona, informează site-ul formula1.com.

Vettel a fost cu 0,715 secunde mai rapid decât Daniel Ricciardo, de la Red Bull. Sergio Perez (Force India) s-a clasat pe 3, iar Nico Rosberg (Mercedes) a venit pe locul 4.

Ocupantul locului trei în clasamentul piloților, în 2015, la primul sezon cu Ferrari, Vettel a parcurs 126 de tururi și a oprit cronomentrul la 1 minut, 22 de secunde și 81 de sutimi, în cel mai rapid tur. Daniel Ricciardo a parcurs 112 tururi de circuit la Barcelona și a înregistrat cel mai bun timp de 1 minut, 23 de secunde și 52 de sutimi.

Un amănunt demn de menționat este faptul că Vettel și Ricciardo au fost primii piloți care au testat noile pneuri ultra-soft, introduse în 2016 pentru circuitele lente. Sergio Perez a folosit pneuri super-soft, în timp ce Nico Rosberg a rulat cu pneuri medium.

Rosberg a efectuat cele mai multe tururi de circuit (172) și a terminat la doar două secunde în spatele lui Vettel. Ținând cont de diferențele dintre pneurile folosite, există o indicație că scuderia Mercedes, campioana mondială en-titre la constructori, are un monopost foarte puternic. Furnizorul de pneuri Pirelli estimează că diferența de timp dintre pneurile ultra-soft și cele medium este de 1,8 – 2,3 secunde pe tur de circuit. Totuși, datele nu pot fi direct comparabile, pentru că nu este cunoscută cantitatea de combustibil folosită de fiecare scuderie în testele de marți (10 kilograme de combustibil sunt echivalente cu aproximativ 0,4 secunde pe tur în circuitul din Barcelona).

Lsta completă cu piloții și rezultatele lor în testele de marți, pe circuitul din Barcelona, potrivit datelor formula1.com:

Sebastian Vettel Ferrari 1:22.810 (timp în minute, secunde și sutimi)

Daniel Ricciardo Red Bull 1:23.525

Sergio Perez Force India 1:23.650

Nico Rosberg Mercedes 1:24.867

Marcus Ericsson Sauber 1:25.237

Esteban Gutierrez Haas 1:25.524

Valtteri Bottas Williams 1:25.872

Pascal Wehrlein Manor 1:25.925