Faza zilei în sport! A câștigat turneul, dar a pierdut finala în fața directorului competiției, care i-a înmânat și trofeul. Petkovic, învinsă de Clijsters

Tenisul feminin mondial a înregistrat duminică o premieră amuzantă. Andrea Petkovic (nr. 12 WTA) a câștigat titlul la Antwerp (Belgia), după ce Carla Suarez Navarro (nr. 17 WTA) a abandonat din cauza unei accidentări. Nimic neobișnuit până aici! Pentru a nu lipsi publicul de finala mult-așteptată, Petkovic a acceptat provocarea directorului turneului, fosta jucătoare Kim Clijsters, de a juca un set demonstrativ. O decizie care s-a dovedit nu tocmai inspirată, belgianca câștigând demonstrativul în fața Andreei cu 5-3. „Nu te supăra ca îți spun asta, Kim, dar chiar mă bucur că te-ai retras”, a glumit Petkovic.
Meciul a fost spectaculos, cu Clijsters recuperând un break și câștigând ultimele trei gameuri ale setului.

Petkovic a câștigat trofeul după ce a reușit să salveze nu mai puțin de 8 mingi de meci în runda a doua, în meciul cu Alison Van Uytvanck:  6-7, 7-6, 6-2. În urma câștigării competiției, Petkovic va reveni în Top 10 WTA.

Turneul de la Antwerp a fost închis din 2008, dar anul acesta a revenit în circuitul WTA, fiind cotat ca turneu Premier (a patra categorie valorică), dotat cu premii în valoare totală de 731.000 dolari. Eugenie Bouchard (7 WTA) a fost principala favorită a turneului, urmată de Angelique Kerber, Andrea Petkovic și Lucie Safarova.

Publicat: 15 02. 2015, 17:19
Actualizat: 15 02. 2015, 19:28