Eșec dureros pentru naționala feminină de baschet: 52-107 cu Spania! Tricolorele, pe locul 3 în grupa pentru Europeanul din 2023

Naţionala de baschet feminin a României a fost învinsă duminică, în deplasare, de reprezentativa Spaniei, scor 107-52 (46-27), în al doilea meci din grupa C preliminară a Campionatului European din 2023.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Etxari şi Conde, câte 21 puncte, pentru Spania.

Acvilele au avut 14 posesii pierdute în 20 de minute, jumătate din turnovers fiind produse de Ghizilă și Ardelean. Multipla campioană europeană s-a dovedit mai bună la procentajele pe atac, la recuperări și mai ales la assist-uri, unde aveau 13-4 după două sferturi trecute, scrie baschet.ro

Florina Stănici a contribuit cu 16 puncte și 4 pase decisive pentru selecționata României, urmată de Ioana Ghizilă (14 puncte, 5 recuperări) și Alina Podar (9 puncte, 3 recuperări).

Maria Conde și Irati Etxarri au reușit amândouă 21 de puncte pentru Spania, iar Paula Ginzo și Raquel Carrera au terminat în double figures, cu câte 10 puncte.

În primul meci din grupa C, tricolorele au dispus pe teren propriu de echipa Islandei, scor 65-59.

După două etape, România se află pe locul 3, cu 3 puncte, iar Spania este lider, cu 4. Din grupă mai face parte reprezentativa Ungariei, care a spulberat Islanda, 115-58.

Ce urmează pentru „acvile”?

Celelalte partide ale României în grupă se vor juca după programul: cu Ungaria (24 noiembrie 2022, acasă), cu Islanda (27 noiembri, deplasare), cu Spania (9 februarie 2023, acasă) şi cu Ungaria (12 februarie, deplasare).

Din cele 10 grupe preliminare se vor califica la turneul final al Campionatului European din 2023 prima clasată în fiecare grupă, plus alte patru echipe de pe locul secund cu cea mai bună linie de clasament.

La turneul final al CE 2023 sunt calificate direct gazdele competiţiei, Israel şi Slovenia.

Publicat: 15 11. 2021, 08:03
Actualizat: 15 11. 2021, 08:15