Elena Panțuroiu – locul 5 la Campionatele Mondiale indoor de atletism de la Portland, în proba de triplusalt. Marian Oprea – locul 10

UPDATE: Marian Oprea s-a clasat pe locul 10 la Mondialele de sală de la Portland. Struțu a avut trei sărituri, cea mai bună măsurând 16,37 m, rezultat care nu i-a permis să intre în finala de 8 a probei de triplusalt. Doar trei atleți au avut rezultate de peste 17 metri, aceștia cucerind medaliile la triplusalt: 1. Bin Dong (China) 17,33 m, 2. Mark Hess (Ger) 17,14 m, 3. Benjamin Compaore (Fra) 17,09 m.

Elena Panțuroiu (21 de ani) a încheiat pe locul 5 proba de triplusalt din cadrul Campionatelor Mondiale indoor de la Portland (SUA). Atleta tricoloră a reușit un concurs bun, îmbunătățindu-și performanța cu fiecare săritură. A debutat cu 13,96 m, apoi a ratat următoarea tentativă. Al treilea elan i-a adus un rezultat de 14,02 m, care i-a asigurat prezența în grupul celor 8 finaliste. Următoarele două încercări au fost identice, 14,11 metri. Conform regulamentului competiției, doar primele trei clasate după cinci tentative au mai avut șansa de a face a șase săritură. Înaintea Elenei Panțuroiu s-au clasat: 1. Yulimar Rojas (Venezuela) 14,41m, 2. Kristin Gierisch (Germania) 14,30 m, 3. Paraskevi Papahristou (Grecia) 14,15 m, 4. Keturah Orji (SUA) 14,14 m.

În cadrul aceleiași probe, Carmen Toma s-a clasat pe locul 12, cu un rezultat de 13,31 m.

La noapte (2:00 – ora Bucureștiului) va intra în concurs și Marian Oprea (triplusalt)

Publicat: 20 03. 2016, 00:12
Actualizat: 20 03. 2016, 09:32