Eduard Novak nu s-a prezentat la Budapesta pentru a-l susține pe David Popovici în proba de 100m liber! Motivul invocat de Ministrul Sportului: „A trebuit să mă adaptez situației!”

David Popovici a reușit perfomanța uluitoare de a câștiga și finala probei la 100m liber. Astfel, sportivul și-a trecut în cont „dubla”, treaptă atinsă pentru o singură dată în istorie, în 1973, la ediția inaugurală.

Luni seară, înotătorul câștiga finala la 200m liber, stabilind un nou record mondial la juniori prin timpul realizat. O zi mai târziu, Popovici se califica în actul final al probei la 100m liber, după ce dobora un alt record: 47.13.00 a fost timpul stabilit.

Jim Montgomery a fost singurul care a mai atins această bornă. Înotătorul american reușea, chiar la ediția inaugurală, să învingă în ambele probe, perfomanța neegalată până în ziua de 22 iunie 2022.

Eduard Novak nu s-a prezentat la Budapesta pentru a-l susține pe David Popovici în seara marii finale. Ministrul Sportului a privit actul final la televizor, fiind în direct pe Facebook. Novak a precizat că motivul pentru care nu i-a fost alături tânărului campion a fost că zborul său spre Budapesta, programat la ora 17:00, a fost anulat. În momentul în care Popovici a câștigat, politicianul a explodat de bucurie.

”Din păcate, zborul de la ora 17:00 a fost anulat și nu am putut să ajung la Budapesta pentru a vedea competiția. Am așteptat până în ultimul moment să pot să merg. Asta este, trebuie să mă adaptez situației.

Bravo, bravo David! Cum se spune, extraordinar. Vă dați seama cu cine ne luptăm noi, în ce condiții? Două medalii de aur, o țară întreagă trebuie să îl primească la aeroport. Eu voi fi acolo, veniți și voi alături de noi. Campionul nostru a câștigat”, a declarat Ministrul Sportului, Eduard Novak, în direct pe contul său oficial de Facebook.

Publicat: 22 06. 2022, 23:25