Echipajul de Kaiac 2 al României,** locul 9 în finală la 200 metri

Echipajul masculin de Kaiac 2 al României s-a clasat, duminică, pe locul nouă, pe distanța de 200 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb.

Echipajul format din sportivii Ionuț Mitrea și Bogdan Mada a încheiat finala cu timpul de 32.32 secunde. Proba a fost câștigată de echipajul Marii Britanii, cu 31.59 secunde.

Rezultatele obținute până în prezent de sportivii români în finale, la CE de la Zagreb, sunt următoarele:

C1 1000 metri masculin – Iosif Chirilă, locul 6;

K4 500 metri feminin – locul 9;

C2 1000 metri masculin – Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi, medalie de aur;

C4 1000 metri masculin – Iosif Chirilă, Cătălin Costache, Mihail Simion și Florin Comănici, medalie de argint;

K1 200 metri, paracanoe feminin – Mihaela Lulea, medalie de aur;

K1 200 metri, paracanoe masculin – Iulian Șerban, medalie de aur;

C1 500 metri masculin – Iosif Chirilă, locul 4;

K4 1000 metri masculin – Traian Neagu, Toni Ioneticu, Ștefan Vasile și Petruș Gavrilă, medalie de argint;

C2 500 metri masculin – Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi, medalie de argint;