Dunărea Galați a devenit pentru prima dată în istorie campioana României la hochei pe gheață. Gălățenii au învins Steaua, scor 3-1, și s-au impus cu 4-1 la general

• Dunărea Galați a dat lovitura în finala Ligii Naționale de hochei. Gălățenii au câștigat pentru prima dată trofeul de campioni ai României după ce s-au impus în meciul cinci al finalei, ce a avut loc vineri seara, la Brașov, 3-1 (0-0, 3-1, 0-0) cu Steaua.
  • O victorie ce a dus scorul la general la 4-1 pentru elevii lui Marius Trandafir.

Meciul cinci al finalei a început în forță, cu gălățenii atacând poarta lui Adrian Catrinoi,însă reflexele portarului stelist a menținut tabela intactă. Partea a doua părea și ea copie la indigo a primei, însă Borisenko a pus primul puc pe tabelă, pentru Steaua. Era minutul 32 și Steaua încă spera la prelungirea finalei. Doar două minute a durat avantajul „militarilor”, pentru că Lorincz a adus egalarea, iar Vitalii Donika a propulsat Galațiul la conducere, min. 37:53. Soarta partidei avea să se decidă cu câteva secunde înainte de intrarea la vestiare, Lorincz reușește dubla și mărește avantajul, la 3-1. În ultima parte, Steaua a atacat poarta lui Onodi, însă fără rezultat.

Acesta este cel de-al doilea trofeu din istorie cucerit de Galați, după ce în 1988, au ridicat Cupa României, într-o finală cu Dinamo. Interesant este că actualul căpitan al echipei, Cătălin Geru (45 ani), s-a lansat în hocheiul de elită, la acea competiție, unde a devenit golgheter.