Dublă pentru Andreea Munteanu la „Turneul Maeștrilor” de la Cottbus. Ea a câștigat medalia de aur la bârnă și cea de argint la sol

Andreea Munteanu  a reușit un concurs bun duminică,  la „Turneul Maeștrilor” de la Cottbus, competiție ce s-a desfășurat la Lausitz-Arena. Sportiva originară din Bustuchin (jud. Gorj) a cucerit două medalii în Germania, aur la bârnă și argint la sol.  Calificată cu cea mai mare notă în finala la bârnă, 14,400, Munteanu a avut o evoluție bună, la finalul căreia a obținut aceeași notă ca în calificări, deși a avut dificultate mai mare 6.1, față de 5.8, cât a avut vineri. În plus, Munteanu a concurat pentru medalie și în finala la sol, unde a urcat cu al doilea punctaj 13,700 (5.5 dificultate). Deși a obținut o notă mai bună decât în calificări, 13,825 (5.5), Andreea a fost întrecută de poloneza Marta Pihan -Kulesza, ce a obținut 14,225 (5.8).

Clasament final la bârnă:

Clasament final sol:

România a mai avut-o în calificări și pe Andreea Iridon, care a concurat la bârnă și la paralele, dar nu s-a calificat în nicio finală. La bârnă a obținut  12,366 (locul 17) și la paralele, în urma unei ratări a fost notată cu 12,700 (locul 11). În finale urcă cele mai bine clasate opt sportive la fiecare aparat.

La aproape 40 de ani, Șușovitina bate tot
Revelația concursului a fost Oksana Șușovitina, care la aproape 40 de ani nu a avut rivală în proba de sărituri. Ea s-a calificat în finală cu cea mai mare medie, 14,799 (14,866 la prima săritură din 5.8 și 14,733 la a doua săritură, din 5.5), ca în finală să execute două sărituri mult mai curate, care i-au adus o medie de 14,875 de puncte. Șușovitina a fost urmată de Tjasa Kysselef cu o medie de 14,000 și Teja Belak, cu 13,950, ambele din Slovenia. De mai bine de un an, Șușovitina, ce concurează pentru Germania, este pregătită de o altă mare legendă a gimnasticii, Svetlana Boginskaya.

Publicat: 22 03. 2015, 14:33
Actualizat: 22 03. 2015, 14:34