Dublă medalie de bronz la Europene: Andreea Aanei a cucerit locul 3 la smuls și la total, la +75 kg

Sportiva Andreea Aanei a demonstrat încă o dată că e o sportivă de mare viitor. Aceasta a obținut, sâmbătă, medaliile de bronz la smuls și la total, la categoria +75 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Tbilisi.

Aanei s-a clasat pe locul trei la stilul smuls, cu o ridicare de 120 de kilograme. Medalia de aur a fost câștigată de sportiva rusă Tatiana Kașirina (142 kg), iar cea de argint a fost obținută de Anastasia Lisenko (Ucraina) – 126 kg.

La total, podiumul a fost același: 1. Kașirina – 322 kg, 2. Lisenko – 280 kg, 3. Aanei – 261 kg.

La stilul aruncat, pe locul trei s-a clasat Hripsime Khurshudyan din Armenia (141 kg), iar primele două poziții au fost ocupate de Kașirina (180) și Lisenko (154). Andreea Aanei s-a clasat pe locul 4, cu 141 kg.

Anul trecut, sportiva noastră a cucerit 2 medalii de bronz la Europenele de la Tel Aviv și 3 de argint la Europenele Under 23 de la Limassol. Toate medaliile au fost obținute la aceeași categorie de greutate.

Publicat: 18 04. 2015, 16:59
Actualizat: 18 04. 2015, 17:00