Dinamo, repriză fantastică cu Veszprem, în Liga Campionilor! Maghiarii au câștigat greu, după un meci în care „dulăii” au înscris 30 de goluri: „Ne-am luptat până în ultima clipă!”

Dinamo a sperat într-un minune pe terenul lui Veszprem, acolo unde a pierdut la mare luptă în Liga Campionilor, scor 30-33.

După o repriză extraordinară, Dinamo a suferit în partea a doua a meciului și a ajuns la a doua înfrângere în cea mai importantă competiție europeană, însă obiectivul stabilit de „dulăi” nu este în pericol.

Pentru Dinamo urmează acum un meci capital cu Porto, în Sala Polivalentă. „Un meci esențial pentru primăvara europeană”, a notat contul de facebook al „dulăilor”.

Veszprem – Dinamo 33-30. Campioana României, repriză fantastică în Ungaria

Sub privirile lui Petre Cozma, maghiarii au tremurat serios în prima repriză, fiind conduși la pauză cu 17-15, după o jumătate de meci în care Dinamo a jucat la cel mai înalt nivel.

Apoi, au urmat opt minute în care Dinamo nu a reușit să înscrie. Chiar și așa, „dulăii” au sperat să plece cu un egal din Ungaria, însă valoarea individuală mai bună a celor de la Veszprem a făcut diferența, în cele din urmă.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a pierdut cu SC Magdeburg, scor 28-30, şi a remizat cu GOG, scor 38-38.

În etapa următoare din Liga Campionilor, Dinamo va juca pe teren propriu, pe 5 octombrie, cu FC Porto. Cele două echipe s-au întâlnit și anul trecut la București, iar atunci portughezii s-au impus după un final incendiar, marcând golul victoriei în ultima secundă.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, pe 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, pe 17-18 iunie.

Publicat: 28 09. 2022, 21:41
Actualizat: 28 09. 2022, 21:43