Dinamo, eșec în Cupa Challenge la volei masculin cu Powervolley Milano! Roș-albii au fost la un pas de semifinale

Dinamo Bucureşti a ratat miercuri seara calificarea în semifinalele Challenge Cup la volei masculin, după ce a fost învinsă de formaţia Powervolley Milano, scor 3-0, în manşa unică din sferturile competiţiei.

Scorul pe seturi a fost 25-18, 25-22, 25-19, după 71 minute de joc.

În optimile de finală, Dinamo Bucureşti a trecut de bulgarii de la Marik Union Dupnitsa, cu 3-0, pe seturi 25-22, 25-19, 25-22. Acum o lună, roș-albii reușiseră pria victorie în cupele europene după o pauză de 6 ani, trecând în deplasare de formaţia ucraineană Barkom Lvov, scor 3-2, în manşa tur din 16-imile Challenge Cup.

Dinamo, eșec îm Cupa Challenge la volei masculin cu Powervolley Milano. Roș-albii au fost la un pas de semifinale

Meciurile din optimi şi sferturi s-au jucat într-o singură manşă, iar Dinamo a fost repartizată în turneul de la Milano.

POWERVOLLEY MILANO – DINAMO BUCURESTI: 3-0 (25-18, 25-22, 25-19)

Allianz Powervolley Milano: Basic 8, Kozamernik 8, Daldello 0, Sbertoli 4, Maar 18, Piano 6, Mosca 3, Urnaut 7, Pesaresi. Antrenor: Roberto Piazza.

Dinamo Bucuresti: Gomes 0, Mihalcea 7, Canuto 6, Cuk 7, Soares Ribeiro 1, Cherbeleata 11, Leite Costa 9, Maires. Antrenor: Marian Costantin.

„Japonezul Ishikawa, una dintre vedetele de la Powerwolley Milano, are un contract anual cât tot bugetul de salarii al echipei noastre!”, se arată într-o postare pe contul de Facebook a formației din Șoseaua Ștefan cel Mare.

„Dinamo nu a făcut un joc rău în meciul disputat miercuri, 9 decembrie, la Milano. Din contră, a avut momente bune, în care a pus probleme echipei italiene. Numai că Powervolley te poate învinge la diferență chiar și atunci când arăți bine.

Dinamo a avut șansa de a-și trece în cont setul doi, când a condus 11-8 și 20-19, dar au fost de ajuns două greșeli pe final pentru ca setul să treacă în contul gazdelor.

Soarta meciului s-a decis la nivelul mingilor recuperate în apărare, 49 în favoarea italienilor, față de 29 în tabăra dinamovistă”, scrie site-ul roș-albilor.

Publicat: 10 12. 2020, 07:42