David Popovici și Co. au câștigat medalia de argint la ștafetă mixtă! Vedeta României a luat și aurul în proba de 200 metri liber de la Europenele de juniori

România a câștigat două medalii importante miercuri la Campionatele Europene de juniori, competiție care se desfășoară în țara noastră, la Otopeni.

Ziua a început-o David Popovici cu o medalie de aur câștigată la proba de 200 de metri liber, apoi, spre seară, ștafeta mixtă de 4×100 metri a României a obținut medalia de argint.

Astfel, cursa de ștafetă a fost câștigată de Ungaria, fiind urmată de România, iar podiumul a fost completat de Polonia. Franța și Italia au rămas fără medalie.

Din ștafeta României au făcut parte David Popovici, Patrick Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu.

David Popovici, a doua medalie de aur la Europenele de juniori. Românul a termint proba de 200 de metri cu un timp fabulos

David Popovici a reușit să câștige medalia la aur la proba de 200 de metri liber în cadrul Campionatului European de juniori de la Otopeni.

Cu un timp final de 1:45:45, înotătorul și-a devansat adversarii și a câștigat fără probleme finala și și-a păstrat titlul de campion european.

Pe locul doi s-a clasat italianul Lorenzo Galossi, iar pe trei britanicul Jacob Whittle.

Tânărul a început perfect finala de la Otopeni, conducând pe tot parcursul probei, iar după prima lungime a bazinului, David Popovici avea un timp de 24:25 de se secunde.

Înotătorul român a plecat ca favorit și nu a dezamăgit, terminând pe primul loc la aproape 2 secunde de medaliatul cu argint, italianul Lorenzo Galossi.

David Popovici s-a calificat fără probleme în finala pe care a și câștigat-o. În cursul zilei de marți, românul a câștigat seria cu numărul 7 și s-a calificat în ultimul act. David Popovici a fost urmat de către maghiarul Daniel Meszaros, care a obținut 1:49:81, pe trei clasându-se polonezul Jakub Walter, cu timpul de 1:50:49.

După ce și-a trecut în cont o nouă medalie de aur, David Popovici va evolua astăzi și în finala probei de ștafetă combinată 4×100 m liber, alături de Ștefan Cozma, Anastasia Bako și Irina-Ana Preda, probă ce va avea loc în jurul orei 19:00

Pentru David Popovici este a doua medalie câștigată la aceste Europene, după aurul cucerit la 4x100m liber cu echipa României.

Publicat: 06 07. 2022, 19:23
Actualizat: 06 07. 2022, 19:50