David Popovici, performanță extraordinară la Melbourne! Românul a câștigat medalia de argint în proba de 200 de metri liber, la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt

David Popovici a castigat medalia de aur în proba de 100 de metri liber individual masculin. la Europenele de natatie de juniori de la Otopeni, duminica 10 iulie 2022. © FOTO:Marian Burlacu/SPORT PICTURES

David Popovici (18 ani) a câștigat medalia de argint în proba de 200 de metri liber, la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt.

O nouă performanță pentru înotul românesc, obținută de David Popovici la Melbourne de această dată. Cu toate că bazinul scurt, cu lungimea de 25 de metri, nu este punctul său forte, sportivul nostru s-a mobilizat exemplar și a reușit să urce pe treapta a doua a podiumului.

David Popovici a fost cronometrat cu timpul de 1.40:79 min., fiind depășit numai de Sunwoo Hwang, din Coreea de Sud (1:39.72 min.), care a stabilit un nou record al competiției.

David Popovici a urcat pe podium la Melbourne, unde a cucerit medalia de argint în cadrul probei de 200 de metri liber de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt.

„CAMPIONATUL MONDIAL DE ÎNOT ÎN BAZIN SCURT – MELBOURNE 2022

David Popovici a câștigat medalia de argint în finala probei de 200 m liber! Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la Melbourne (Australia) s-a încheiat azi (n.r. duminică) la prânz, dar nu fără o nouă finală cu prezență românească, una la finalul căreia ne-am umplut din nou sufletele de bucurie!

În finala probei de 200 m liber, David Popovici a înotat fantastic pe culoarul al șaptelea și s-a clasat pe poziția a doua, una care îi aduce medalia de argint la această competiție din Australia.

Calificat în ultimul act cu al șaselea timp, sportivul român în vârstă de 18 ani a oprit cronometrul la 1.40:79 min.

Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiției), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min.