David Popovici este o „bestie” în apă! Aur și la 200 de metri liber la Sette Colli, după ce l-a spulberat pe campionul olimpic

Foto Gian Mattia D'Alberto - LaPresse 25-06-2023 Roma Sport- nuoto Internazionali di Nuoto 59mo Settecolli nella foto: David Popovici Ph Gian Mattia D'Alberto - LaPresse 2023-06-25 Roma International swimming 59th Settecolli in the photo: David Popovici,Image: 785319282, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except China, France, and Italy *** CHNOUT FRAOUT ITAOUT, Model Release: no

David Popovici, înotătorul român în vârstă de 18 ani, a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber în cadrul competiției de la Roma, Sette Colli.

Sportivul român a mai stabilit un record. A înregistrat un timp de 1:45.49 în finală, record pentru competiția de la Roma.

Pe locul secund s-a clasat britanicul Thomas Dean, cu un timp de 1:46.86. Sportivul din Marea Britanie este campionul olimpic en-titre la proba de 200 de metri liber.

„David POPOVICI, a doua medalie de aur la Trofeul Settecolli de la Roma!

Elevul lui Adrian Rădulescu s-a impus și la 200 de metri liber, după o cursă pe care a condus-o de la un capăt la celălalt. Timpul lui David (1:45,49) reprezintă un nou record al competiției. Pe locurile următoare s-au clasat Thomas Dean (M. Brit) 1:46,86 și Stefano Di Cola (Ita) 1:46,90”, au notat și cei de la CS Dinamo, pe pagina de Facebook a clubului.

David Popovici a câștigat astfel cea de-a doua medalie de la Sette Colli. Sâmbătă, 24 iunie, a triumfat în proba de 100 de metri liber, cu un timp de 48.10. Românul i-a învins pe italianul Alessandro Miresi (48.27) și britanicul Matthew Richards (48.28).

David Popovici se pregătește pentru Jocurile Olimpice

După Campionatele Naționale de Natație din luna aprilie, David Popovici a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024. Înotătorul a anunțat că își dorește să câștige o medalie pentru România.

„La 16 ani am reuşit să mă calific la Jocurile Olimpice, aşa cum mi-am dorit de când eram mic. Chiar la 11 ani am avut un tort cu cercurile olimpice şi Jocurile Olimpice 2020.

Deci mi-am îndeplinit visul de a participa, acum, după experienţa de acolo, sigur că îmi doresc cel puţin o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris”, a spus David Popovici.

Publicat: 25 06. 2023, 21:37