David Popovici, doar locul 4 la 100 metri liber! Ce recorduri a mai stabilit românul la Mondialele în bazin scurt de la Melbourne

David Popovici of Romania before the Men 100m Freestyle final at the 19th FINA World Championships in Budapest, Hungary, Wednesday, June 22, 2022. (AP Photo/Anna Szilagyi)
Vezi galeria foto - 9 poze

Românul David Popovici s-a clasat azi pe locul 4 în finala probei de 100 m liber, cu un nou record mondial de juniori!

David Popovici s-a clasat azi, 15 decembrie, pe poziția a patra în finala probei de 100 m liber, la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022), de la Melbourne (Australia).

Elevul lui Adrian Rădulescu a parcurs cele patru lungimi de bazin în 45.64 secunde, ceea ce reprezintă un nou record mondial de juniori, dar și un nou record national de seniori.

Podiumul probei de 100 m liber masculin arată astfel: 1. Kyle Chalmers (Australia) – 45.16 s, 2. Maxime Grousset (Franța) – 45.41 s, 3. Alessandro Miressi (Italia) – 45.57 s.

Cu performanța de azi, David Popovici și-a mai adăugat un nou record mondial de juniori, dar și un nou record național de seniori.

David Popovici s-a oprit în seriile probei de 400 m liber, la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la la Melbourne (Australia).

Elevul lui Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 3:58.48 min., unul care nu îi permite să evolueze în ultimul act al probei.

Andrei Anghel s-a calificat, joi, în semifinalele probei de 50 m spate la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la la Melbourne (Australia).

În bazinul din incinta Melbourne Sports and Aquatic Centre, Andrei Anghel, sportiv pregătit de antrenorul Marius Grigore, a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 23.12 s (al şaptelea din serii) şi va evolua în semifinalele probei.

Tot la 50 m spate, Robert Glinţă s-a retras înainte de startul seriilor.

Publicat: 15 12. 2022, 11:29
Actualizat: 15 12. 2022, 11:35