Dan Gîrtofan a scris istorie! Pilotul brașovean a obținut al 100-lea podium în Campionatul Național de Raliuri : „Performanță unică în România“

Sebastian Barbu a câştigat Raliul Bucovinei, familia Gîrtofan pe podium

Sebastian Barbu a câştigat, sâmbătă, Raliul Bucovinei, a patra etapă a Campionatului Naţional de Raliuri. Podiumul a fost completat de familia Gîrtofan, fiul Andrei şi tatăl Dan, fost campion naţional.

Echipajul Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally2) s-a clasat pe locul secund, la 53 sec 4/10, podiumul fiind completat de Dan Gîrtofan/Andrei Toderaş (Skoda Fabia Rally2), la 01 min 47 sec 9/10.

Sebastian Barbu este noul lider al clasamentului general al piloților cu 128 de puncte, urmat de Andrei Gîrtofan (26 de ani) cu 126 de puncte.

Simone Tempestini, campionul național en-titre, a fost nevoit să abandoneze înaintea celei de-a noua probe speciale din cauza unor probleme tehnice la maşina de concurs, într-un moment în care era lider.

Pentru pilotul brașovean Dan Gîrtofan (53 de ani), dublu campion național, podiumul din Raliul Bucovinei este unul special.

„Anul acesta, pe lângă fericirea de a urca pe același podium cu fiul meu, Andrei, am reușit și performanța unică în România. A fost al 100-lea podium la general, ceea ce e o răsplată a celor 26 de ani de trudă și activitate neîntreruptă în cadrul acestui fenomen pe care îl iubesc“, a fost mesajul lui Dan Gîrtofan, aflat la prima etapă în acest sezon al CNR.

„Mi-a lipsit foarte mult adrenalina și bucuria care ți-o oferă această «luptă cu secundele» pe probele speciale. Din păcate, factorul financiar a făcut ca până acum să nu pot participa. Pentru mine este un raliu de dezmorțire, în speranța că voi mai găsi sprijin financiar pentru a mai fi prezent și la alte câteva etape”, a încheiat Dan Gîrtofan.

Campionatul Național de Raliuri se mută pe macadam de etapa viitoare, caravana urmând să ajungă la Sibiu, în perioada 15-16 iulie.

Sursa foto: Alex Florea, Attila Szabo

Publicat: 20 06. 2022, 14:02