Curg medaliile de aur pentru România! După natație, canotaj și atletism, Bernadette Szocs a cucerit Europenele de tenis de masă de la Munchen

18 August 2022, Bavaria, Munich: Table Tennis: European Championship, Doubles, Women, Final: Bernadette Szocs l. (Romania) and Sofia Polcanova (Austria), the gold medal winners in action Photo: Kolbert-Press/Gamel/dpa,Image: 714943751, License: Rights-managed, Restrictions: GERMANY OUT, Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Bernadette Szocs, jucătoarea română de tenis de masă în vârstă de 27 de ani, a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de la Munchen, în proba de dublu.

În ultima perioadă, România a obținut mai multe medalii de aur în competițiile europene. David Popovici s-a întors cu două medalii de aur de la Campionatele Europene de natație de la Roma, iar canotorii noștri au obținut nu mai puțin de cinci medalii de aur și trei de bronz la Campionatele Europene de la Munchen.

A urmat apoi performanța de la Campionatele Europene de atletism, tot la Munchen. Bianca Ghelber a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului după proba de aruncare a ciocanului și a adus medalia de aur pentru România, după 20 de ani.

Tot la Munchen ne-au încântat și româncele de la tenis de masă.

Bernadette Szocs a câștigat medalia de aur în proba feminină de dublu, alături de Sofia Polcanova, jucătoare din Austria. În finală, perechea româno-austriacă a jucat contra româncelor Elizabeta Samara și Andreea Dragoman și s-a impus cu scorul de 3-0 (18-16, 11-6, 11-9).

Pe lângă această medalie de aur, Bernadette Szocs a câștigat și argintul la proba de dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu, iar Elizabeta Samara și Andreea Dragoman au obținut argintul la dublu feminin, în timp ce Adina Diaconu, alături de iberica Maria Xiao, s-au ales cu bronzul.

Publicat: 19 08. 2022, 09:23
Actualizat: 19 08. 2022, 11:01