CSO Voluntari – U BT Cluj, 1-2 la general, în finala Ligii Naţionale de baschet masculin! Joi seară la Voluntari s-ar putea decide titlul de campioană

Campioana en-titre la baschet masculin, U Banca Transilvania Cluj, a învins marţi, în deplasare, câştigătoarea Cupei României în acest sezon, CSO Voluntari, scor 92-84 (47-33), în al treilea meci din cele cinci programate în finala Ligii Naţionale.

Campioana en titre U BT Cluj a dominat prima jumătate a meciului şi avea un avans de 14 puncte după 20 de minute.

CSO Voluntari s-a apropiat pe tabelă la şapte puncte, înaintea ultimului sfert. U a început, însă, în forţă ultimele zece minute, cu un parţial 8-0, şi a obţinut victoria.

Andrija Stipanovic a reuşit 16 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, Patrick Neal Richard a contribuit cu 16 p, 3 rec, 5 pd, Elijah Jarrod Stewart a adăugat 14 p, 8 rec. Cei mai buni jucători ai câştigătoarei Cupei României au fost Vlad Moldoveanu, 21 p, 4 rec, şi Toddrick Gotcher, 19 p, 5 rec, 4 pd.

Ambele echipe s-au calificat în trei partide în semifinale, U BT Cluj în faţa celor de la FC Argeş Piteşti (98-73, 113-68, 101-72), iar CSO Voluntari cu CSM Oradea (74-66, 74-66, 85-79).

U-BT Cluj conduce cu 2-1 la general şi mai are nevoie de o victorie pentru a cuceri un nou titlu. Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarea fiind programată tot la Voluntari, pe 2 iunie (19:30).

Medalia de bronz a stagiunii actuale a fost câştigată de CSM Oradea, vicecampioana din sezonul trecut, care a trecut în două partide din trei programate de FC Argeş Piteşti (110-59 şi 93-61).

Publicat: 01 06. 2022, 08:03
Actualizat: 06 07. 2022, 10:59