CSM Oradea este în Final 4 al FIBA Europe Cup! Competiția va avea loc între 23 și 25 aprilie

Echipa de baschet masculin CSM Oradea s-a calificat, joi, la Turneul Final 4 al FIBA Europe Cup, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia italiană Reggio Emilia, scor 71-64 (37-34), în manşa unică a sferturilor competiţiei.

CSU Sibiu şi CSM Oradea au jucat şi în aceeaşi grupă a Europe Cup, grupa D, pe care au încheiat-o pe locurile 1 şi 3, calificându-se în optimile de finală.

Turneul Final 4 al FIBA Europe Cup programează semifinale şi finalele pentru medalia de bronz şi pentru trofeu, între 23-25 aprilie.

Principalii marcatori ai partidei au fost Green 15, pentru CSM Oradea, respectiv Taylor 16, pentru formaţia italiană. Oradea a găzduit ”bula” epidemiologică a competiţiei, în care au fost programate meciuri din optimile şi sferturile Europe Cup.

După primul sfert, CSM CSU conducea cu trei puncte, scor 21-18, diferenţă care s-a păstrat şi la jumătatea partidei, când „roş-albaştrii” erau în avantaj cu 37-34.

Orădenii au reuşit să controleze partida în toate cele patru sferturi şi s-au dovedit mai bine pregătiţi decât adversarii.

Echipele de start

Reggio Emilia: Brandon Taylor, Tomas Kyzlink, Fillipo Baldo Rossi, Brynton Lemar, Frank Elegar

CSM Oradea: Giordan Watson, Stephen Holt, Bogdan Nicolescu, Dragan Zekovic, Arturas Valeika

Care a fost statistica partidei?

Pentru orădeni au jucat Stephen Holt 12 puncte, 1 recuperare, 3 pase decisive, Aaron Broussard 9 p, 3 rec, 2 pd, Giordan Watson 6 p, 1 rec, 4 pd, Garlon Green 15 p, 4 rec, Nikola Markovic 7 p, 6 rec, Arturas Valeika 6 p, 4 rec, 6 pd, Bogdan Nicolescu 5 p, 1 rec, 2 pd, Cătălin Baciu 1 rec, Dragan Zekovic 11 p, 3 rec.

La oaspeţi au evoluat Petteri Koponen 11 p, 4 rec, 1 pd, Leonardo Candi 4 p, 1 pd, Filippo Baldi Rossi 4 p, 4 rec, 3 pd, Brandon Taylor 16 p, 3 rec, 2 pd, Frank Elegar 12 p, 6 rec, 1 pd, Brynton Jevon Lemar 10 p, 1 rec, 2 pd, Henry Ashbury Sims Jr 1 p, 4 rec, 1 pd, Justin Blake Johnson 4 p, 5 rec, Tomas Kyzlink 2 p, 1 rec.

Din cauza pandemiei, tribunele au fost goale, fără spectatori, însă meciul a putut fi urmărit pe DigiSport şi pe canalul de YouTube al competiţiei europene.

Echipa de baschet masculin CSM Oradea se califica se marţi la turneul pe care îl găzduieşte, în sferturile de finală ale Europe Cup, după ce a învins formaţia BC Dnipro (Ucraina), scor 78-72 (38-35), în manşa unică din optimile competiţiei.

Publicat: 26 03. 2021, 06:50