CSM Digi Oradea reduce din diferență în duelul pentru titlu cu Steaua. Bihorenii au câștigat cu 7-4 meciul al treilea al finalei Superligii

După două meciuri tensionate disputate la București și încheiate cu victoria Stelei, finala Superligii de polo s-a mutat la Oradea. Bihorenii lui Kalman Kadar au jucat pentru „totul sau nimic” și au reușit să-și adjudece meciul numărul trei al finalei, scor 7-4 (2-0, 0-2, 1-2, 4-0). Partida de luni a avut suspans până în ultimul sfert. După trei reprize, Steaua antrenată de Andrei Iosep conducea cu 4-3, dar Oradea a avut un final în forță, cu patru goluri care au înclinat balanța în favoarea gazdelor.

Pentru Oradea au marcat Cupic 2, Markovic 2, M. Gheorghe, Negrean și Chioveanu. Steaua a punctat prin Murisic 2, Diaconu, Ianc.

Meciul al patrulea are loc marți (ora 17:45), tot în Bazinul Ioan Alexandrescu din Oradea. Scorul general este 2-1 pentru Steaua. Campioană va fi echipa care va acumula prima trei victorii.

Credit foto: Christian Sandor – Oradea

Publicat: 23 05. 2016, 22:26
Actualizat: 23 05. 2016, 22:27