CSM București, eșec cu Brest în deplasare! Cum arată clasamentul în grupa Ligii Campionilor la handbal feminin

CSM Bucureşti, campioana României la handbal feminin, a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia Brest Bretagne Handball, scor 24-21 (11-11), în meci restant din etapa a 9-a a grupei A a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Coatanea 5 goluri, pentru Brest, respectiv Neagu 7, pentru CSM.

În urma rezultatului, CSM rămâne cu 10 puncte, pe locul 4. Trupa lui Adi Vasile venea după o victorie clară în Muntenegru, 28-20 cu Buducnost, dar a pierdut după o repriză secundă modestă.

CSMB a început în forţă şi a condus cu 4-0 şi 5-1, dar gazdele au revenit treptat în meci şi au egalat în min. 26, 10-10, scorul fiind egal şi la pauză, 11-11.

Brest a preluat controlul odată cu debutul părţii secunde şi s-a desprins la cinci goluri, 17-12 (39). Finalul a fost mai echilibrat, după ce „tigroaicele” s-au apropiat la un singur gol, 20-19, 22-21, dar gazdele au câştigat cu 24-21.

Anterior, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 21-22 cu Team Esbjerg, 27-30 cu Rostov-Don, 36-31 cu Podravka Koprivnica, 25-22 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

În următoarea rundă, CSM Bucureşti va întâlni, sâmbătă, pe teren propriu formaţia Borussia Dortmund.

Cum arată clasamentul din grupele Ligii Campionilor?

Returul meciurilor din grupe se va încheia în 19 februarie 2022. Faza play-off va avea loc între 26 martie – 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie – 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.