CSM București, chinuită la Brașov, în etapa a doua a Ligii Naționale feminine la handbal. Campioana s-a impus cu 22-20, dar Corona a condus până în minutul 42

Campioana României la handbal feminin a obținut a doua victorie în Liga Florilor. CSM București s-a impus la Brașov, scor 22-20 (10-12), în etapa a doua a competiției, însă a avut de muncit în fața unei formații gazdă extrem de motivată, mai ales în prima parte a jocului.

Corona a preluat conducerea în minutul 11, pe fondul unor intervenții foarte bune ale portarului Diana Popescu (28 de ani) și nu a mai cedat-o în următoarele 30 de minute. Gazdele au avut și patru goluri pe tabelă, 11-7 (min. 27), iar la pauză au intrat cu avantaj: 12-10. În partea a doua, CSM București și-a pus însp în valoare „forța lotului” și a întors rezultatul, profitând de lipsa de luciditate a gazdelor, care au și-au epuizat benzina și ideile în atac după minutul 50. Paula Ungureanu a decis finalul prin intervențiile sale, la fel ca și apărarea mixtă a echipei bucureștene. CSM București și-a trecut în cont încă trei puncte în Liga Națională, dar sunt încă destule motive de îngrijorare pentru fosta campioană a Europei.

ASC Corona Brașov – CSM București 20-22 (12-10)

Au marcat: Buceschi 5, Mitrovic 5, Tîrcă 3, Chiricuță 3, Ciuciulete 2, Vetkova 1, Popescu 1 (Corona), respectiv Kurtovic 6, Lekic 4, Neagu 3, Cvijic 3, Mehmedovic 3, Manea 1, Omoregie 1, Radicevic 1.

Credit foto: csmbucuresti.ro

Publicat: 09 09. 2018, 19:00
Actualizat: 09 09. 2018, 19:43