Cristian Ciocan, alias Christian Hammer, victorie prin KO tehnnic la Koln! Pugilistul născut la Pechea, a 26-a victorie la profesioniști

Pugilistul român Cristian Ciocan l-a învins prin KO tehnic în repriza a treia pe polonezul Patryk Kowoll, sâmbătă, într-un meci la categoria grea, în gala profesionistă de la Koln (Germania).

Ciocan (33 ani), alias Christian Hammer, şi-a trecut în palmares a 26-a victorie la profesionişti (16 KO), având şi 7 înfrângeri. Gălăţeanul venea după o înfrângere suferită în noiembrie în faţa campionului olimpic francez Tony Yoka.

Patryk Kowoll (29 ani) are doar 7 victorii la profesionişti (5 KO) şi 25 de înfrângeri (17 prin KO).

Ultimul meci al românului a fost în noiembrie 2020 când a fost învins de francezul Tony Yoka la puncte (decizie unanimă), într-un meci de zece reprize la categoria grea, într-o gală profesionistă desfăşurată la Nantes (Franţa).

Toţi cei trei arbitri-judecători l-au văzut învingător pe campionul olimpic de la Rio cu scorul de 100-89.

De remarcat că pugiliştii care l-au învins pe Hammer de-a lungul timpului au fost Tyson Fury, Alexander Povetkin sau Luis Ortiz, cei mai buni sportivi ai planetei la această categorie.

Christian Hammer a avut coronavirus în 2020

Cu toate că s-a programat un duel cu britanicul David Allan pentru luna octombrie 2021, acesta nu s-a mai putut organiza, pentru că Ciocan a fost infectat cu coronavirus chiar înainte de dispută.

Promotorul lui Hammer, așa cum este recunoscut Cristi Ciocan în boxul internațional, Erol Ceylan, de la BoxRec, a disputat meciul din Franța la o lună diferență.

În capul de afiş al galei de la Koln, germanul de origine siriană Manuel Charr, campionul mondial WBA, l-a învins prin KO pe americanul Christopher Lovejoym, la categoria grea.

Sursa foto: Tim Boxeo/Twitter

Publicat: 16 05. 2021, 08:26
Actualizat: 16 05. 2021, 08:28