Corona Brașov este prima finalistă din Cupa României

Cupa României la hochei pe gheață și-a desemnat în urmă cu câteva minute prima finalistă. În debutul turneului ce are loc la Patinoarul din Galați, Corona Brașov a furnizat supriza zilei învingând pe deținătoarea trofeului, HSC Csikszereda cu 5-2 (2-2, 2-0, 1-0). Elevii lui Elod Antal urcă astfel în finala competiției unde vor întâlni învingătoarea dintre Steaua și Dunărea Galați.

Brașovul a început fără trac partida cu deținătoarea trofeului, HSC Csikszereda, reușind să puncteze în mai puțin de un minut două goluri, prin Pal Zoltan, min. 7 și Andrej Rajcak, min. 8. Campioana României a revenit însă în joc prin reușitele lui Novak Vaclav, min. 12 și Becze Tihamer, min. 19. Repriza secundă a aparținut elevilor lui Elod Antal, care au preluat iarași conducerea, prin reușitele lui Zsok Levente, min. 25 și Andrej Rajcak, min 35. Brașovul a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 4-2, pe care și l-a mărit în ultima repriză. Barinka Peter avea să închidă tabela, în min. 42,ducându-și echipa în finala Cupei României.

În a doua semifinală, tot azi, de la ora 19:30, Steaua Rangers întâlnește pe Dunărea Galați.
Finala mare va avea loc mâine, de la ora 19:30, în timp ce finala mică este programată tot mâine, de la ora 16:00.

Publicat: 21 12. 2011, 19:35
Actualizat: 21 12. 2011, 19:37