Corona Brașov a câștigat în premieră Cupa României la hochei

ASC Corona Brașov (în galben) și-a adjudecat primul trofeu din istoria grupării. Brașovenii au câștigat Cupa României la hochei pe gheață, după ce au învins în finala disputată sâmbătă seara, la Miercurea Ciuc, pe campioana națională HSC Miercurea Ciuc cu scorul de 3-2 (0-0, 0-2, 3-0). Finala a fost marcată de o premieră în hocheiul autohton, după golul de 1-0 al lui Otto Biro, gheața s-a umplut de jucării din pluș, acestea urmând a fi donate unei fundații.

Meciul a fost unul spectaculos, HSC Miercurea Ciuc s-a desprins la 2-0 pe tabelă, prin golurile marcate de Otto Biro (21:56) și Vaclav Novak (39:10), însă Corona a reușit să întoarcă rezultatul în ultima repriză, într-un interval de doar patru minute. Kevin Wehrs (45:08) a redus din diferență, apoi Evgheni Pisarenko (48:03) a egalat, ca Attila Borsos (49:07) să aducă victoria oaspeților. După două finale pierdute în 2009 și 2011, Brașovul, echipă înființată în 2007, își așează astfel primul trofeu în vitrină.

În finala mică, Steaua București a trecut de CSM Dunărea Galați cu 3-1 (0-0, 2-0, 1-1), golurile militarilor fiind marcate de  Andras Kostandi (32:22), Ioan Timaru (32:57) și Mikhailo Dolynin (52:30), golul de onoare al gălățenilor fiind reușit de Radim Kristan (46:53).

Publicat: 23 12. 2012, 12:33
Actualizat: 23 12. 2012, 12:34