Clujul pierde în ultimul sfert!** „U” Mobitelco a cedat la debutul în EuroChallenge, 81-85 cu Chalon

Baschetbaliștii clujeni de la „U” Mobitelco au pierdut aseară meciul de debut în EuroChallenge, 81-85 cu Elan Chalon (Franța).

Mihai Silvășan (foto) & Co. au controlat jocul în prima repriză, conducând la maximum șapte puncte, 26-19, pentru ca la pauza mare să fie 42-37 în favoarea lor. Băgați în ședință la vestiare, francezii au revenit mai deciși și în minutul 27 au trecut în avantaj, scor 54-52. „U” nu a cedat și cu un run de 7-0 a fost pe plus la ultima pauză, 61-59. Ultimul sfert al jocului a curs însă în favoarea lui Elan. Trei coșuri din afara semicercului ale gazdelor din ultimul minut au strâns scorul, dar băieții lui Țenter nu au mai avut timp să întoarcă soarta partidei, tabela indicând 81-85 la final. „Am pierdut un meci pe care am simțit că puteam să îl câștigăm, dar am avut un adversar care a jucat inteligent, a pus presiune pe noi și am avut probleme cu greșelile personale”, a declarat tehnicianul campioanei, Marcel Țenter. „U” va juca următorul meci în EuroChallenge pe 15 noiembrie în Belgia, pe terenului lui Antwerp Giants.

Publicat: 09 11. 2011, 09:05
Actualizat: 09 11. 2011, 09:06