Cine transmite la tv Final Four-ul Cupei Romaniei la handbal masculin. Turneul se dispută la Constanța sâmbătă și duminică

Dan Emil Racotea si Eduardo Gurbindo Martinez in meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si HC Motor Zaporozhye, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 9 decembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 10 poze

Trofeele anului 2022 în handbalul masculin se vor decerna în acest sfârşit de săptămână la TVR.

În Final Four-ul Cupei României masculine, care va avea loc în weekendul 14-15 mai, s-au calificat Steaua Bucureşti, Minaur Baia Mare, Dinamo Bucureşti și HC Dobrogea Constanța, care se va bate pentru trofeu în faţa propriilor suporteri.

Partidele vor fi transmise în direct pe TVR 1 şi TVR 2 şi vor fi comentate de Dragoş Bocanaciu.

Cine transmite la tv Final Four-ul Cupei Romaniei la handbal masculin

“Se anunţă meciuri spectaculoase. Dinamo porneşte cu prima şansă, dar scorurile şi lupta strânsă ne pot surprinde până în ultimul minut, pentru că se întâlnesc patru dintre cele mai bune echipe pe care le are în momentul de faţă handbalul masculin din România”, a spus Dragoş Bocanaciu.

Transmise în direct la TVR, partidele se vor desfăşura după următorul program:

Miercuri, 11 mai Liga Zimbrilor Etapa 25

• TVR 2, ora 16:00 CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda
  • TVR 1, ora 18:00 CS Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti

“Derby de tradiţie, lupta se dă între locul 1 şi locul 2. Dinamo a câştiga deja matematic titlul, iar după meciul pe care îl veţi vedea în direct la Televiziunea Română jucătorii dinamovşti vor primi tricourile de campioni”, adaugă comentatorul TVR.

• TVR 1, ora 18.00 FINALA MARE

Ce s-a întâmplat la partidele din sferturile de finală?

Rezultatele din sferturi au fost: CSU Suceava – Minaur Baia Mare 25-26, Dinamo Bucureşti – CSM Focşani 32-25, ”U” Cluj – Steaua Bucureşti 27-37 şi CSM Bacău – HCDS Constanţa 25-29.

În 2021, trofeul a fost câştigat de campioana Dinamo Bucureşti, scor 27-20, în finala cu HCDS Constanţa.

Echipa de handbal masculin Dinamo Bucureşti este campioană naţională şi în sezonul 2021-2022, cu două etape înainte de final, în pofida înfrângerii din deplasare, de joi, cu vicecampioana Potaissa Turda, scor 32-29 (16-12).

Publicat: 11 05. 2022, 13:40
Actualizat: 11 05. 2022, 13:41