Unstoppable Valverde! Spaniolul de la Movistar a câștigat a noua etapă din carieră în Vuelta, după ce l-a învins pe Sagan pe „zidurile” din Veder de la Frontera

Alejandro Valverde (Movistar) a câștigat a noua etapă din carieră în Vuelta, după ce s-a impus în finalul în ascensiune de la Veder de la Frontera, chiar în fața câștigătorului etapei de luni, Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

• Valverde are un nou sezon excelent, victoria de marți fiind a opta din acest sezon. A mai câștigat Liege-Bastogne-Liege, Săgeata Valonă, trei etape în Turul Cataluniei, Trofeul Tramuntana, dar și campionatele naționale ale Spaniei
  • Spaniolul de 35 de ani, care a câștigat Vuelta în 2009, a reușit cea mai bună clasare din carieră în Turul Franței în acest an, terminând pe 3

Javier Guillen, șeful Vueltei, se mândrea cu trendul impus în ultimii ani de competiția pe care o conduce. În această perioadă, finalurile de etapă din Turul Spaniei erau presărare cu cățărări scurte, dar extrem de dificile, perfecte pentru puncheuri de tipul Valverde, Dani Moreno sau Purito Rodriguez. N-a făcut excepție nici Vuelta 2015, iar ultimii patru kilometri ai manșei a patra, între Estepona și Vejer de la Frontera, o manșă altfel plată în totalitate, au fost extrem de dificili. Trei mici ascensiuni nerepertoriate, de maximum 1 kilometru, dar cu pante medii de 10%-12% i-au așteptat pe rutieri, iar sprinterii puri au fost repede șterși din ecuație.

Etapa a debutat cu un atac masiv, de șase rutieri, care a ajuns la aproape zece minute. Markel Irizar (Trek), Kristijan Durasek (Lampre-Merida), Nikolas Maes (Etixx-Quick Step), Bert-Jan Lindeman (LottoNL-Jumbo), Mickael Delage (FDJ) și Jimmy Engoulvent (Europcar) au sperat în victorie, dar trena impusă de Movistar, Katiușa și Tinkoff-Saxo pentru Valverde, Purito Rodriguez sau Sagan a prins mutarea cu 20 de kilometri înainte de final. Astfel că finalul de la Vejer de la Frontera, unul care n-a mai fost folosit în Vuelta de mai bine de o decadă, a putut fi folosit pentru sprintul final.

Drumuri extrem de înguste, pante abrupte și putere pură… Cam astea au fost ingredientele finalului, care, până la urmă, a fost la sprint, în ciuda atacurilor lui Pello Bilbao (Caja Rural), Samuel Sanchez (BMC) și Nicolas Roche (Sky). Irlandezul a fost cel mai aproape de victorie, dar n-a putut rezista atacului dat pe final de Valverde și Sagan. Cei doi au mers extrem de tare, iar spaniolul, care cunoștea mai bine finalul, a reușit să-l închidă bine pe Sagan și să câștige! A fost a noua victorie de etapă pentru Valverde în Vuelta, o serie începută acum 12 ani, în 2003, pe când evolua la Kelme-Costa Blanca. Important e că Valverde a luat și cele 10 secunde bonus pe linia de sosire, „furându-le” lui Quintana și Froome, în total, 13 secunde. Aru a mai pierdut trei secunde față de ceilalți favoriți!

În clasamentul general, condus în continuare de Esteban Chaves (Orica-GreenEdge), Valverde e cel mai bine plasat favorit, având 11 secunde în fața colegului său, Nairo Quintana, și 15 secunde în fața lui Chris Froome. Fabio Aru, liderul Astanei, e la 25 de secunde de Valverde.

Publicat: 25 08. 2015, 18:54
Actualizat: 25 08. 2015, 18:55