Turul României, la un pas de a fi câștigat de un ciclist ucrainean. Vitaly Buts ajunge în „galben” în București

Ucraineanul Vitaly Buts este foarte aproape de victoria finală în Turul României. Cu o etapă înaintea finalului, rutierul de la Kolss și-a păstrat un avans de 14 secunde în fața coechipierului său Mihailo Kononenko. Buts a avut emoții în finalul etapei de azi la Galați, liderul ierarhiei generale fiind implicat într-o căzătură, cu doi kilometri înaintea sosirii. Conform regulamentelor UCI, ucraineanul a primit același timp cu plutonul, întrucât incidentul s-a produs în ultimii trei kilometri ai etapei. Acest lucru i-a salvat tricoul galben, care declara ieri că un succes în Mica Buclă este acum obiectivul său principal.

Bouglas, a doua victorie în Turul României. Grosu a terminat pe podium și la Galați

Etapa a 5-a (Vaslui – Galați, 189 de kilometri) a debutat furtunos, cu o medie orară de 54 de km/h după primele 60 de minute de cursă, dar cu toate acestea, cinci rutieri au reușit să inițieze o evadare. Nicolae Tanovitchii (Tușnad), Vasileios Simantirakis (Tableware), Christian Grazian (Friuli), Rick van Breda (Ruiter), Fertican Samli (Brisasport) au reușit să fugă de pluton, au avut un avans de 3 minute, dar în spate ucrainenii de la Kolss nu au făcut nicio concesie. După ultimul sprint intermediar, de la Tecuci, avansul evadaților a scăzut rapid, până la 45 de secunde. Marko Stankovic (Hemus) a ieșit apoi din pluton, a animat evadarea câțiva kilometri, dar nu a reușit decât să amâne deznodământul. Moloveanul Tanovitchii a fost ultimul care a cedat, iar la kilometrul 160 aventura se încheia și pentru el. Ploaia care a căzut la Galați și-a pus apoi amprenta pe desfășurarea etapei, plutonul sosind răsfirat la linia de sosire, de pe Faleza Dunării. Grecul George Bouglas s-a impus lejer la sprint, rutierul de la Tableware trecându-și în cont al doilea succes de etapă în Turul României 2013. Pe locul secund a sosit Antonio Viola (Vini Fantini), iar pe trei a terminat Eduard Grosu (România). Aceasta a fost a treia clasare pe podium pentru rutierul român în ultimele trei etape, după victoria de miercuri de la Botoșani și locul trei de joi, la Vaslui.

Mâine, cu începere de la ora 16:00, în jurul Palatului Parlamentului se va defășura ultima etapă, pe un circuit de 80 de kilometri.