Șoc în Turul Italiei! Simon Yates a fost depistat pozitiv cu COVID-19. Victorie superbă pentru Alex Dowsett | VIDEO

Turul Italiei a fost lovit și el de pandemia de coronavirus! Simon Yates a aflat că are COVID-19 și s-a retras din Giro, înaintea unei etape în care Alex Dowsett a făcut spectacol.

Dacă Simon Yates s-a retras din Turul Italiei după ce a fost infectat cu noul coronavirus, la fel ca directorul Turului Franței, conaționalul său, Alex Dowsett, a fost la înălțime. Israel Start Up Nation a bifat prima victorie în Giro prin Dowsett, după ce Filippo Ganna a fost eroul primei săptămâni.

Simon Yates, depistat pozitiv cu COVID-19 în Turul Italiei

”Ciclistul de 28 de ani s-a izolat în camera sa în timpul procesului și va fi transportat în siguranță de o ambulanță pentru o perioadă de carantină. Simptomele sale rămân minore”, este comunicatul celor de la Mitchelton-Scott, după ce Yates a aflat că are COVID-19.

”Simon a avut febră mică vineri seara, pe care am desoperit-o la testele noastre de rutină. Acestea fost efectuate de trei ori pe zi la Giro. El a fost apoi izolat în camera sa și am cerut ulterior un nou test, care a fost și el pozitiv”, a punctat medicul echipei, Matteo Beltemacchi.

Alex Dowsett, victorie superbă în Turul Italiei

Etapa de sâmbătă a câștigată de Alex Dowsett, de la Israel Start Up Nation. A fost prima victorie pentru această echipă într-o etapă din Giro.

Englezul a încheiat spectaculos cursa și a făcut senzație cu 18 kilometri înainte de final, atunci când a dat atacul decisiv.
Dowsett, de șase ori campion național la contratimp și deținătorul recordului orei în 2015, a bifat a doua sa victorie de etapă în Turul Italiei.

Duminică este programată etapa a noua, în direct la EuroSport. Etapa are patru cățărări repertoriate, iar finalul e pe cățărarea Roccaraso (categoria 1), la 1658 de metri altitudine.

Il Giro este, în mod tradițional, primul mare Tur al sezonului, doar tot programul din acest an a fost dat peste cap din cauza pandemiei de coronavirus.

Publicat: 10 10. 2020, 20:50
Actualizat: 11 10. 2020, 02:07