Poels, promisiunea lui Omega Pharma-Quick Step. Olandezul a câștigat prima cursă din carieră la doi ani după căzătura care i-a marcat viața

Wout Poels (Omega Pharma-Quick Step) a câștigat prima cursă profesionistă din carieră, după ce s-a impus joi în etapa a patra a Turului Țării Bascilor, dintre Vitoria și Eibar, în lungime de 151 de kilometri. În clasamentul general, liderul Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) a pierdut două secunde în fața lui Alejandro Valverde

• În urmă cu aproape doi ani, Poels a suferit o căzătură teribilă în Turul Franței, fiind diagnosticat cu ruptură de splină și rinichi, fracturi la trei coaste plus un plămân perforat

Pe 6 iulie 2012, Wout Poels suferea una dintre cele mai grele căzături din carieră. Pe atunci la Vacansoleil-DCM, Poels participa la primul Tur al Franței și spera la un loc cât mai bun la finalul competiției. Doar că în etapa a șasea, o căzătură masivă în pluton l-a scos pe olandez din cursă. Deși a rulat încă zece kilometri după evenimentul neplăcut, Poels a fost oprit de directorul său sportiv, care a simțit că ceva e în neregulă cu rutierul său. Verdictul medicilor? Unul crunt! Poels a suferit ruptură de splină și rinichi, fracturi la trei coaste plus un plămân perforat. Evident, pauza a fost lungă, iar revenirea în formă a fost extrem de dificilă. Însă după ce echipa Vacansoleil-DCM s-a desființat, Poels și-a găsit un loc la Omega Pharma-Quick Step, iar rezultatele au fost încurajatoare, unde a impresionat în Strade Bianche, cursă pe care a terminat-o pe poziția a noua.

Poels a suferit o căzătură teribilă în Turul Franței în urmă cu doi ani

Valverde i-a luat două secunde lui Contador

Iar după ce a terminat pe 14, 13, respectiv pe locul 24 în primele trei etape din Turul Țării Bascilor, a venit rândul și victoriei pentru Poels! Prima din carieră! Care a venit după o etapă extrem de agitată, în care niciuna dintre evadările încercate de Ben Gastauer (AG2R-La Mondiale), Luis Leon Sanchez (Caja Rural) sau Tom Dumoulin (Giant-Shimano) nu a reușit să câștige mai mult de două minute față de pluton. Rezultatul a fost unul singur. O bătălie extrem de interesantă între favoriți pe ultima ascensiune a zilei, Ustartza, o cățărare de 7,3 kilometri lungime, cu o rampă medie de 6,7%.

Însă nici ascensiunea nu a reușit să creeze mari diferențe. Atacurile lui Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) au fost imediat contrate de Valverde (Movistar), iar accelerările lui Pinot (FDJ) sau Trofimov (Katiușa) nu au avut efectul scontat. Eliberat de „presiunea” de domestique pentru coechipierul Kwiatkowski, Poels a atacat însă decisiv în momentul potrivit și a pus suficientă distanță între el și ceilalți favoriți, reușind să se impună cu o secundă în fața lui Valverde, care a câștigat, însă, două secunde în fața lui Contador, înaintea etapei a cincea de mâine, dintre Eibar și Markina-Xemein, în lungime de 155,4 kilometri.

Publicat: 10 04. 2014, 19:06
Actualizat: 24 04. 2016, 18:18