„Pistolarul” a mai tras un glonț. Contador a câștigat Turul Țării Bascilor, a șasea victorie din acest sezon

Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) a câștigat a doua cursă pe etape din acest sezon, după ce a terminat pe locul secund în contratimpul de sâmbătă din Turul Țării Bascilor. Precedenta victorie venise în Tirreno-Adriatico

• Liderul echipei Tinkoff-Saxo are și două locuri secunde, în Turul Cataluniei și în Turul Algarve
  • Polonezul Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) a fost revelația competiției, terminând pe poziția a doua a clasamentului general

Martin a obținut prima victorie la contratimp din acest sezon

Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) avea doar 12 secunde în fruntea clasamentului general al Turului Țării Bascilor în fața lui Alejandro Valverde, înainte de contratimpul de azi de la Markina-Xemein, în lungime de 26 de kilometri. Era un exercițiu individual atipic, cu două ascensiuni destul de dificile, în lungime de 3,5 kilometri, care aveau, fiecare, câte o rampă medie de aproape 6%. Astfel, favoriții puteau să câștige timp față de contratimpiștii puri, precum Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) sau Tom Dumoulin (Giant-Shimano). Însă putea Contador să reziste în fața lui Valverde, cu 12 secunde, sau a lui Kwiatkowski, care avea 41 de secunde de întârziere?

Contador a făcut unul dintre cele mai bune contratimpuri din ultimii ani

Contador, a șasea victorie din acest sezon

Răspunsul a fost clar, un „da” puternic din partea lui Contador. Spaniolul a plecat ca din pușcă și s-a comportat excelent, dominându-și clar adversarii. Însă „Pistolero” a venit doar pe locul secund, venind la doar șapte secunde în spatele lui Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step), câștigătorul etapei. Germanul, campion mondial în ultimii trei ani la contratimp, a câștigat a doua etapă din acest sezon, terminând cei 26 de kilometri ai manșei în 38 de minute și 33 de secunde, adică cu o medie orară de 40.311 km/h.

Marea surpriză a contratimpului a fost însă polonezul Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step). Rutierul de 22 de ani a venit pe poziția a treia la contratimp, la doar 15 secunde de Martin, și a urcat pe locul secund în clasamentul general, o nouă clasare excepțională, după victoria din Turul Algarve. În schimb, marele pierzător al etapei a fost Alejandro Valverde (Movistar), care nu a venit decât pe locul 8, la 1 minut și 2 secunde de Martin, căzând pe locul 5 la general, în spatele lui Kwiatkowski, Jean Christophe Peraud (AG2R-La Mondiale) și a slovenului Simon Spilak (Katiușa).

Marele câștigător a fost însă Contador. Spaniolul are o formă excelentă în acest debut de sezon, reușind deja șase victorii în acest sezon (clasamentul general și două etape în Tirreno-Adriatico, clasamentul general și o etapă în Turul Țării Bascilor, plus o victorie de etapă în Turul Algarve). Semn clar că rutierul spaniol de 31 de ani se află din nou în prim-plan pentru o victorie în Turul Franței în vară, după un 2013 catastrofal.

Publicat: 12 04. 2014, 19:28
Actualizat: 12 04. 2014, 19:29