Orica-GreenEdge, victorie în debutul Giro 2014, Tuft, primul ciclist în roz. Purito Rodriguez e marele perdant al contratimpului pe echipe

Orica-GreenEdge a câștigat vineri seară prima etapă din Turul Italiei, un contratimp pe echipe în jurul orașului nord-irlandez Belfast, în lungime de 21,7 kilometri. Marele perdant al serii a fost Joaquim Rodriguez (Katiușa), care a venit la 1 minut și 26 de secunde de Cadel Evans (BMC) și la 38 de secunde de Nairo Quintana (Movistar)

• Irlandezul Dan Martin (Garmin-Sharp) a căzut teribil pe parcursul etapei și, potrivit primelor informații, a suferit o fractură de claviculă
  • Primul tricou roz din această ediție de Giro este purtat de Svein Tuft, canadianul care a împlinit vineri 37 de ani

Un contratimp pe echipe este un mod atipic de a începe un Mare Tur, însă organizatorii Giro au mai aplicat cu succes rețeta în 2011, când HTC-Highroad a dominat autoritar competiția și s-a impus cu 10 secunde în fața echipei RadioShack. De data aceasta însă, nici HTC-Highroad, nici RadioShack nu mai se aflau la start, iar marea favorită era echipa australiană Orica-GreenEdge, care parcă își croise special echipa pentru acest start. Cu Svein Tuft, Luke Durbridge, Cameron Meyer sau Michael Hepburn la start, australienii erau greu de învins, mai ales că niciuna dintre principalele contracandidate nu își adusese cei mai buni oameni de contratimp în Giro. Iar pe șosea, lucrurile au stat exact cum se anunța înainte de start. Calculele hârtiei s-au păstrat, Orica-GreenEdge a învins, Svein Tuft a primit în dar tricoul roz la împlinirea vârstei de 37 de ani, iar BMC Racing Team sau Omega Pharma-Quick Step au venit excelent.

Dan Martin s-a ridicat și a continuat după căzătură, însă sunt șanse mici ca el să mai continue în Giro

Martin, ghinionistul plutonului

Deși nu a excelat, având un timp și o medie orară destul de slabe, Orica-GreenEdge a profitat din plin de faptul că în momentul parcurgerii traseului, acesta era uscat. Imediat după ce echipa australiană a încheiat parcursul, o ploaie destul de puternică și un vânt din lateral au început să afecteze performanțele rutierilor. Iar principala victimă a fost Joaquim Rodriguez. Liderul echipei Katiușa n-a beneficiat de aportul coechipierilor săi, care abia au reușit să se țină pe biciclete pe parcursul ud, iar formația rusă a venit la 1 minut și 34 de secunde de câștigătoarea etapei, pe antepenultima poziție.

Astfel, Rodriguez a pierdut 1 minut și 29 de secunde față de Rigoberto Uran, a cărui echipă Omega Pharma-Quick Step s-a descurcat remarcabil chiar și fără rutieri precum Tony Martin sau Niki Terpstra, dar și 1 minut și 26 de secunde față de Cadel Evans (BMC), membru al echipei care s-a clasat pe locul trei pe podium. Și mai important însă, „Purito” a lăsat pe traseu 38 de secunde în raport cu Nairo Quintana (Movistar), principalul său rival la victoria finală în Giro.

Echipa Katiușa a avut un TTT neașteptat de slab, liderul Purito Rodriguez pierzând timp important

Însă principalul eveniment al etapei a fost căzătura echipei Garmin-Sharp. Altădată o adevărată forță la contratimpul pe echipe, formația americană s-a dezintegrat la mijlocul manșei, când liderul Dan Martin a alunecat pe un canal și a căzut, angrenând jumătate de echipă alături de el. Potrivit primelor informații, Martin ar fi suferit o fractură de claviculă, iar prezența sa în următoarele etape este scoasă din discuție. Ghinionistul irlandez, care ar fi urmat să evolueze pe teren propriu în următoarele două manșe, se află la a doua căzătură incredibilă în trei săptămâni, după ce în Liege-Bastogne-Liege a căzut în ultimul viraj, fiind în postură excelentă de a câștiga cursa. Etapa a doua din Giro are loc sâmbătă, tot în jurul orașului Belfast. Pe parcursul celor 219 kilometri există două ascensiuni de categoria a patra, însă șansele ca etapa să nu se încheie la sprint sunt minime.

Publicat: 09 05. 2014, 22:34
Actualizat: 10 05. 2014, 08:26