Olandezul Bauke Mollema va concura pentru echipa Trek

Echipa americană Trek a anunțat, marți, achiziționarea pentru următorii doi ani a ciclistului olandez al formației Belkin, Bauke Mollema, clasat în primii zece în ultimele două ediții ale Turului Franței, informează AFP.

„Mollema și-a dovedit calitățile de rutier în cursele pe etape, în cele de o săptămână și în marile tururi. Dar el are un mare potențial și în cursele de o zi. A dovedit asta la sfârșitul săptămânii trecute când a terminat pe locul secund în Clasica San Sebastian”, a declarat Luca Guarcilena, managerul echipei Trek.

Bauke Mollema, în vârstă de 27 de ani, s-a clasat pe locul șase în Turul Franței din 2013, iar în acest an a încheiat Marea Buclă pe poziția a zecea.

Câștigător în Tour de l’Avenir în 2007, rutierul olandez a devenit profesionist în anul următor semnând un contract cu formația Rabobank, care ulterior a devenit Blanco și apoi Belkin.

Bauke Mollema este al doilea ciclist al formației Belkin care va pleca la finalul anului, după ce olandezul Lars Boom a anunțat că va concura pentru Astana.

Pe de altă parte, echipa BMC a anunțat transferul ciclistului italian al formației Cannondale, Damiano Caruso (26 de ani), dar nu a dezvăluit durata contractului.

Sursa: Mediafax

Publicat: 05 08. 2014, 17:21
Actualizat: 05 08. 2014, 17:22