Marcel Kittel a făcut „dubla” în Turul Franței, după un sprint masiv la Troyes. Clasamentul general a rămas neschimbat

Marcel Kittel (Quick-Step) a câștigat etapa a 6-a a Turului Franței, după ce s-a impus în sprintul de la Troyes. Ciclistul german și-a trecut în cont al doilea success la ediția din acest an. El i-a devansat pe Arnaud Demare (FDJ) și Andre Greipel (Lotto-Soudal)

• Chris Froome (Team Sky) a rămas lider în clasamentul general. Etapa a fost ferită de incidente nedorite, iar Top 10 a rămas neschimbat.

Primul asalt al favoriților pentru locurile din față care a avut loc, miercuri după-amiază, a rămas în urmă, iar etapa a 6-a desfășurată între Vesoul și Troyes, pe distanța a 216 kilometri a fost numai bună pentru sprinteri pentru a reveni în prim-plan. Astfel, evadarea zilei, formată din Perrig Quemeneur (Direct Energie), Frederik Backaert (Wanty) și Vegard Stake Laengen (UAE), nu a avut nicio șansă de reușită, pentru că echipele sprinterilor au gestionat-o perfect. Team Sky nu a fost nevoită să facă efort suplimentar pentru Chris Froome în această etapă, pentru că au fost mulți alți cicliști care și-au dorit să câștige la Troyes.

Evadarea a fost prinsă cu câțiva kilometri înainte, iar bătălia pe ultima parte a cursei a fost doar pentru poziționarea cât mai bună a sprinterilor. Deja celebrele „trenulețe” nu s-au văzut în ultimul kilometru și majoritatea favoriților la câștigarea etapei au cam fost pe cont propriu. Marcel Kittel a avut și de această dată cele mai puternice picioare și a reușit să treacă primul linia de sosire. Germanul pare la ora aceasta cel mai puternic sprintre din Turul Franței. El a obținut deja două victorii din cele trei care s-au încheiat la sprint, pe suprafață plată.

11 victorii a obținut Marcel Kittel în Turul Franței în patru ediții (2013, 2014, 2016 și 2017)

Podiumul la Troyes le-a aprținut celor mai buni trei oameni de până acum la sprint, Marcel Kittel fiind urmat de Arnaud Demare, câștigător în urmă cu 2 etape, și Andre Greipel. De reținut faptul că toată lumea a fost ceva mai atentă după incidenteșe de acum 2 zile, când Sagan a fost exclus, iar Cavendish a abandonat după un accident urât.

În ceea ce privește favoriții, aceștia au avut o zi liniștită, iar clasamentul general a rămas neschimbat în partea lui superioară, cu Chris Froome, Geraint Thomas și Fabio Aru pe locurile 1-3. Mâine, etapa a 7-a este numai bună pentru revanșa sprinterilor care azi au avut mare speranțe să câștige, dar nu au reușit, întrucât vom avea o altă cursă plată, în lungime de 213,5 kilometri.

Publicat: 06 07. 2017, 18:38
Actualizat: 06 07. 2017, 19:07