Julian Alaphilippe, cu lacrimi în ochi după ce a câștigat Campionatele Mondiale de ciclism! Și-a pierdut recent tatăl, iar acum a scris istorie: „E visul carierei mele!”

Julian Alaphilippe a scris istorie la Imola, în Campionatele Mondiale de ciclism! Francezul a devenit campion mondial, iar la final a avut lacrimi în ochi, în condițiile în care și-a pierdut tatăl în această vară.

Julian Alaphilippe e primul francez care câștigă titlul mondial, după o pauză de 23 de ani.

Julian Alaphilippe, primul francez campion mondial după 23 de ani: „E visul carierei mele!”

Julian Alaphilippe a devenit primul francez care devine campion mondial după o pauză de 23 de ani. Ultima performanță similară a fost izbutită de Laurent Brochard, în 1997.

„În acest moment, este greu să spun ceva. Vreau să mulțumesc tuturor coechipierilor, toată lumea a făcut o munca fantastică. E visul carierei mele! Am fost de câteva ori foarte aproape de titlul mondial, iar aici am venit cu foarte multe ambiții. Este ziua vieții mele! Mulțumesc familiei, prietenilor”, a spus Alaphilippe, cu lacrimi în ochi după o cursă fantastică, în care a parcurs de nouă ori un circuit de 28,8 kilometri.

Julian Alaphilippe, care a câștigat o etapă în Turul Franței, a fost urmat pe podium de belgianul Wout Van Aert și de elvețianul Marc Hirschi.

Noul campion mondial s-a impus în etapa a doua a Turului Franței 2020, desfășurată pe distanța de186 de kilometri și încheiată la Nice. Alaphilippe a terminat cursa în lacrimi, așa cum s-a întâmplat și azi, el dedicând atunci succesul tatălui său, care a decedat în această vară.

Francezul a ajuns la 32 de victorii în carieră, după marele succes de la Imola. În urmă cu mai bine de doi ani, Julian Alaphilippe s-a impus în prima etapă montană din Turul Franței. Rutierul de la Quick Step a prins o zi fantastică, reușind să ajungă la final cu peste un minut și jumătate față de următorul clasat, Jon Izaguirre Insausti (Bahrain Merida).

28 de ani are Julian Alaphilippe. El a fost cel mai bun cățărător în 2018.

Publicat: 27 09. 2020, 18:12
Actualizat: 01 10. 2020, 02:06