El Pistolero mai are gloanțe. Contador, victorie pe munte în Tirreno-Adriatico

Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) a reușit să câștige una dintre etapele importante ale cursei Tirreno-Adriatico din acest an, după ce s-a impus în fața lui Nairo Quintana (Movistar) în finalul în ascensiune, de pe Cittareale

• Contador nu a câștigat nicio cursă în 2013, iar în sezonul 2014 pare deja un adversar redutabil pentru Chris Froome în Turul Franței
  • Michal Kwiatkowski rămâne lider în Tirreno-Adriatico, cu 16 secunde în fața lui Contador

Anul 2013 a fost unul castatrofal pentru Alberto Contador. Rutierul spaniol a fost spulberat în Turul Franței de Chris Froome, terminând doar pe poziția a cincea în Marea Buclă, în timp ce echipa Saxo-Tinkoff, prin vocea managerului Bjarne Riis, a prevenit participarea spaniolului în Vuelta, acolo unde dorea să-și ia revanșa și să-și păstreze titlul câștigat în 2013. Mulți s-au grăbit să spună că „El Pistolero” nu mai are gloanțe, iar viitorul le aparține lui Froome și Quintana. Doar că experiența și valoarea lui Contador îl transformă pe acesta într-unul dintre cei mai periculoși rutieri din plutonul profesionist. Iar în 2014, „Berti” este din nou în mare formă. Dacă în 2013 nu a avut nicio victorie, spaniolul de 31 de ani a dat deja lovitura în 2014, reușind două victorii. Prima a venit la finalul lui februarie, în finalul în ascensiune din etapa a patra a Turului Algarve, pe Alto do Malhao.

Contador este într-o formă excelentă în acest debut de sezon

Contador, sprint spre victorie
A doua? Chiar azi, tot în etapa a patra, de data aceasta în cursa Tirreno-Adriatico. Manșa dintre Indicatore (Arezzo) și Cittareale a fost una extrem de dificilă: 244 de kilometri de parcurs, cu trei ascensiuni pe traseu, dintre care ultima venea chiar în ultimii 10 kilometri, cu o rampă medie de 5,6%, dar cu rampe maxime pe final de 9-11%. Evident, plutonul le-a permis lui Lloyd Mondory (Ag2r La Mondiale), Alexey Luțenko (Astana), Matthias Brandle (IAM Cycling), Filippo Fortin (Bardiani-CSF), Alexandre Pichot (Europcar) și Maxim Belkov (Katiușa) să plece în evadare, iar avansul fugarilor a trecut chiar de opt minute la mijlocul etapei.

Doar că apropierea de final a făcut echipele favoriților să tragă puternic la trenă. Tinkoff-Saxo, Omega Pharma-Quick Step sau Movistar s-au asigurat că liderii vor ajunge nestingheriți să se bată pentru victorie și pentru tricoul albastru, de lider, pe ascensiunea de la Cittareale. Iar pasența le-a ieșit! Evadarea a fost prinsă, iar din pluton, pe primele rampe, au evadat Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF), Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) și Benat Intxausti (Movistar). Deși păreau puternici, Kreuziger și Intxausti au fost infiltrați în față doar pentru a-i ajuta pe final, când rampele au crescut, pe Contador și Quintana.

Iar rezultatul a fost cel așteptat. Evident, pe final favoriții au tras cât mai puternic, iar lucrurile s-au așezat perfect. Contador, Quintana, Richie Porte (Sky), Michele Scarponi (Astana) și Daniel Moreno (Katiușa) au fost cei mai puternici, depărtându-se de rivali și au dat bătălia pentru victorie. Și, așa cum a arătat și în Turul Algarve, Contador a fost cel mai puternic. Spaniolul a declanșat sprintul pe final și l-a învins cu o secundă pe Quintana și cu 5 secunde pe Porte. Doar că El Pistolero nu a putut prelua tricoul albastru, care rămâne pe umerii lui Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) încă o zi, polonezul păstrând un avantaj de 16 secunde. Mâine urmează însă o nouă etapă dificilă: cu final în cățărare de categoria a doua, la Guardiagrele, după 192 de kilometri de cursă.

Publicat: 15 03. 2014, 17:51
Actualizat: 15 03. 2014, 17:52