Bombă în Turul Franței! Chris Froome a fost deposedat de tricoul galben în Pirinei de Fabio Aru

Romain Bardet (AG2R) a câștigat etapa a 12-a a Turului Franței, desfășurată între Pau și Peyragudes (214,5 km), prima dintre cele două desfășurate în Pirinei. Team Sky a făcut o cursă aproape perfectă, dar Chris Froome s-a „pierdut” pe ultimele pante ale zilei și a pierdut tricoul galben. Noul lider al clasamentului general este Fabio Aru (Astana).

• Fabio Aru a preluat comanda, având un avans de 6 secunde în fața lui Froome. Primii patru oameni ai Turului Franței sunt într-o marjă de 35 de secunde. Bardet este la 25 de secunde de lider, iar Rigoberto Uran, la 35 de secunde

Chris Froome este un om de bătut în actuala ediție a Turului Franței, iar concluzia a fost trasă după prima etapă din Pirinei, care s-a încheiat cu pante de peste 13%. Până pe ultimii 200-300 de metri, britanicul și echipa Team Sky au făcut o cursă aproape perfectă. Au „scuturat” plutonul încă de pe cățărarea de categorie specială a zilei, Port de Bales, situată cu mai bine de 30 de kilometri înainte de final.

Stephen Cummings (Dimension Data) a trecut primul peste cea mai dificilă cățărare a zilei, dar a fost „mâncat” pe ascensiunea de pe Col de Peyresourde. În vârful cățărării de categoria 1, alături de Froome, Landa și Nieve, au mai rămas doar alți 8 cicliști. Nu și Nairo Quintana, Alberto Contador și Jakob Fuglsang, ultimul „rupt” mult mai devreme în urma accidentării suferite în ziua precedentă.

Cursa a „explodat” pe ultimele sute ale etapei, când panta medie a depășit 13%. Fabio Aru a atacat, încercând să smulgă câteva secunde la general, Chris Froome nu a putut ține ritmul. Au răspuns după italian Romain Bardet, Rigoberto Uran, Daniel Martin, în timp ce purtătorul tricoului galben s-a chinuit vizibil să urce panta.

Bardet a trecut primul linia de sosire, n-a mai avut nevoie de nicio tactică pentru a-și trece în cont un succes în actuala ediție a Turului Franței. Rigoberto Uran și Fabio Aru au venit la 2 secunde, în timp ce Froome a sosit abia al 7-lea, la 22 de secunde. Liderul Team Sky a fost detronat din poziția de lider în Turul Franței pentru 6 secunde. Fabio Aru este noul purtător al tricoului galben.

Froome poate fi bătut în 2017, dar deocamdată rămâne principalul favorit, având în vedere contratimpul de la Marseiile, din etapa a 19-a, unde teoretic este mai bun decât Aru, Bardet și Uran. Dar până atunci, caravana mai are o etapă în Munții Pirinei, apoi va ajunge și în Alpi. Etapa a 18-a, care se va termina tot în ascensiune, va avea un rol esențial în stabilirea învingătorului.

Publicat: 13 07. 2017, 18:04
Actualizat: 13 07. 2017, 18:30