Bombă în Turul Franței 2020! Tadej Pogacar, puștiul de 21 de ani, a schimbat ierarhia și a preluat tricoul galben cu o etapă înainte de finalul de la Paris. Slovenul este practic noul campion

Tadej Pogacar (UAE) a făcut o cursă excepțională în contratimpul individual încheiat La Planche des Belles Filles și a preluat tricoul galben. În vârstă de 22 de ani neîmpliniți, slovenul se pregătește să devină cel mai tânăr câștigător din istoria Turului Franței. Dumincă, plutonul ajunge la Paris.

Tadej Pogacar a câștigat trei tricouri dintr-o lovitură în Turul Franței

Tadej Pogacar a avut la startul etapei a 20-a un deficit de 57 de secunde față de conaționalul Primoz Roglic (Jumbo Visma). Lucrurile păreau tranșate în privința celui care va primi tricoul galben la Paris, doar că tânărul ciclist a „zburat” practic în cei 36,5 kilometri, iar la final a fost protagonistul uneia dintre cele mai spectaculoase răsturnări de situație din istoria Turului Franței.

Pogacar a transformat handicapul de 57 secunde într-un avantaj de 59 de secunde față de Roglic, astfel că se pregătește să câștige ediția din acest an în Marea Buclă. Ultima etapă este, tradițional, una de paradă, în care nu se mai poate schimba nimic.

Nimic nu anunța un astfel de scenariu, dar Primoz Roglic a prins o zi proastă. Acum, nu a mai avut nici susținerea echipei, astfel că a fost și mai vulnerabil. Echipa Jumbo Visma a condus toată cursa, dar pe finalul zilei a privit uluită, neputincioasă, cum tricoul galben se duce la un puști de 21 de ani, care a căpătat încredere cu fiecare secundă câștigată pe traseu.

Tadej Pogacar a încheiat în stilul marilor campioni din istoria Turului Franței, cu tricoul galben, tricoul alb cu buline roșii și tricoul alb cuvenit celui mai bun tânăr. Trei dintre cele patru tricouri vor fi ale lui pe Champs-Elysées, după etapa finală. Slovenul este și singurul om care a obținut trei victorii de etapă în ediția 2020.

Nu știu ce să spun. Nu știu cum am făcut asta, sunt foarte mândru de echipa mea, au făcut un efort mare în acest Tur al Franței. Luarea tricoului galben în ultima zi a fost un vis. Sunt foarte, foarte mândru de ceea ce am realizat.

A fost un efort de echipă, am făcut recunoașterea împreună. Știam fiecare cotitură, fiecare schimbare, fiecare drum. Știam unde să accelerez. Aș vrea cu adevărat să-mi felicit întreaga echipă, directorii sportivi, mecanicii și coechipierii.

Știam foarte bine cățărarea și am dat totul. Este un vis din copilărie, mi-am dorit să vin în Turul Franței și acum tocmai l-am câștigat. Este incredibil”, a declarat Tadej Pogacar la microfonul Eurosport.

Richie Porte (Trek-Segafredo) este al doilea câștigător al zilei. El a terminat pe podium la contratimp, după Pogacar și Dumoulin și a urcat pe locul 3 în clasamentul general, profitând de ziua neagră a lui Miguel Angel Lopez (Astana), care a pierdut șase minute!

Publicat: 19 09. 2020, 19:38
Actualizat: 19 09. 2020, 19:51