Armstrong câștigă din nou

Lance Armstrong a reușit primul său succes după revenirea în ciclism. Acestea a triumfat într-o cursă din Nevada City Claic, cucerind astfel primul său trofeu în ultimii patru ani.

Nevada Claic City este o cursă de ciclism cu tradiție în SUA. Ea se aseamănă circuitelor din F1, pe parcursul căreia cicliști trebuie să înconjoare de 40 de ori același traseu. Cu șase tururi înainte de final Armstrong a reușit să scape de principalii săi urmăritori Mayner și Leipheimer. A terminat cu 21 de secunde în fața lui Mainer și cu 22 față de Leipheimer.

"A fost o cursă frumoasă. La ultimul tur publicul a avut o atitudine electrizantă.", a declarat Armstrong la sfărșitul cursei.

Acesta e primul trofeu de la revenirea lui Armstrong de la revenirea sa în ciclism. După ce a cuceit a șaptea oară Turul Franței, Lance Armstron și-a anunțat retragerea. Au urmat 3 ani jumate în care nu a mai participat la nici o competiție. A revenit însă la începutul acestui an participând la Il giro unde a terminat pe locul 12.