Câți bani îi dă MTS lui David Popovici pentru cele 5 medalii la Campionatul European de juniori? Suma totală e jumătate din cât câștigă lunar Florin Tănase la FCSB!

Foto Gian Mattia D Alberto - LaPresse 22-06-2022 Budapest nuoto 19mi Campionati del mondo FINA Budapest 2022 nella foto: David Popovici ROM, oro 100 fs Ph Gian Mattia D Alberto - LaPresse 2022-06-2 Budapest Sport swimming 19th FINA World Championships Budapest 2022 in the photo: David Popovici ROM, 100 fs gold PUBLICATIONxNOTxINxITAxFRAxCHN Copyright: xGianxMattiaxD Albertox-xLaPressex

David Popovici a reușit o performanță incredibilă în cadrul Campionatelor Europene de natație la juniori, unde a cucerit 4 medalii de aur și 1 de argint. Popovici va fi premiat de MTS pentru realizările sale extraordinare.

Dublul campion mondial va fi răsplătit cu nu mai puțin de 87.000 de lei pentru cele 5 curse la care a fost medaliat, echivalentul a 15.300 de euro, conform Fanatik. O sumă considerabilă pentru un sport de nișă, însă, comparativ, una care reprezintă numai jumătate din salariul lunar al lui Florin Tănase la FCSB.

Ministerul Tineretului și Sportului oferă premii în valoare de 19.000 de lei pentru fiecare medalie de aur, în timp ce locul 2 este remunerat cu 11.000 de RON. Noul „copil minune” al natației a fost premiat și în urma realizărilor din cadrul Campionatelor Mondiale la seniori, atunci însă cu o sumă considerabil mai mare: 200.000 de euro.

David Popovici, premiat de MTS pentru cele 5 medalii de la Campionatul European de juniori! Suma totală e jumătate din cât câștigă lunar Florin Tănase la FCSB!

Datorită celor 5 medalii obținute, David Popovici a fost desemnat MVP al competiției desfășurate la Otopeni. Înotătorul a contabilizat 951 de puncte în clasamentul stabilit de organizatori și l-a devansat la limită pe Ksawery Masiuk, polonezul care a ocupat locul al 2-lea cu 941 de puncte. Podiumul a fost completat de italianul Lorenzo Galossi (897 de puncte).

Într-un clasament al premiilor obținute în cadrul acestui turneu, România s-a clasat pe poziția a treia, cu nouă medalii. Polonia și Ungaria au ocupat locul întâi (16), respectiv al doilea (14).

Celălalt înotător român care s-a remarcat la Campionatul European de juniori a fost Vlad Stancu, al doilea din lotul țării noastre la capitolul medalii, 4 la număr. Sportivul în vârstă de 16 ani a cucerit aurul la proba de 1500m liber, dar și la ștafeta masculină 4x100m, alături de David Popovici, Patrick Sebastian Dinu și Ștefan Cozma, dar și argintul, în cadrul curselor de 400m și 800m liber.

Publicat: 11 07. 2022, 14:49