Cât de prețios este David Popovici? Un singur alt înotător din istorie a mai reușit ceea ce a făcut românul într-un an!

David Popovici e cel mai bun înotător
Vezi galeria foto - 8 poze

David Popovici a triumfat și la Campionatele Mondiale de juniori de la Lima, din Peru. Pentru înotătorul român va urma Campionatul Mondial de înot pentru juniori în bazin scurt de la Melbourne, ultima competiție a anului urmând a se disputa în perioada 13 – 18 decembrie.

Popovici are șansa de a adăuga alte medalii „colecției” sale impresionante. De altfel, în istorie, doar Ruta Meilutyte are performanțe egale cu ale sportivului legitimat la Dinamo.

„Racheta românească” a reușit în 2022 să câștige 13 medalii.

Potrivit SwimSwam, până la 1 septembrie 2022, David Popovici a stabilit opt dintre cei mai rapizi zece timpi în cursele de 100 de metri liber.

E singurul înotător care deține titlul, la juniori și seniori, în probele de 100 și 200 de metri liber, dar și unicul care a cucerit titlurile respective, junior și senior, în același an.

Doar Ruta Meilutyte are performanțe similiare cu ale lui David Popovici

Ruta Meilutyte avea doar 15 când a cucerit medalia de aur în proba de 100 m bras la Jocurile Olimpice 2012. Un an mai târziu a câștigat prețioasa medalie la Campionatele Mondiale de la Barcelona.

Meilutyte mai are în palmares mai multe medalii de aur şi argint obţinute la Campionatele Mondiale sau Europene.

Este singura din istorie care a câștigat titlurile Mondiale, Mondiale de Juniori, Europene, Europene de Juniori și de Tineret Olimpic, cel din urmă fiind singurul pe care David Popovici nu l-a câștigat încă.

Publicat: 11 09. 2022, 13:53