Caroline Wozniacki își umflă mușchii. După Maratonul de la New York, vrea o nouă provocare și ia alături de ea un pilot din campionatul susținut de Porsche

După ce a făcut întreaga planetă să vorbească despre isprava sa în cadrul Maratonului de la New York, a opta tenismenă a lumii, Caroline Wozniacki, a găsit o nouă provocare pentru acest sfârșit de săptămână. Mai nou, pe lista jucătoarei care petrece din ce în ce mai mult timp alături de Serena Williams, se află un triatlon-sprint, în Bahamas.

Însumat, duminică, daneza va avea de parcurs 25 de kilometri și 750 de metri, în cele trei probe specifice triatlonului: 750 metri înot, 20 km pedalați în șaua bicicletei și alți 5 km de alergare. Cursa va avea din nou un scop umanitar. Întregul proiect, lansat în 2011, a fost gândit pentru a strânge cât mai mulți bani care vor fi ulterior utilizați pentru alocarea unor burse de studiu tinerilor și tinerelor din Bahamas, potrivit site-ului oficial al competiției, uwctriathlon.com. Directoarea cursei, Barbara Ann Bernard a fost ea însăși beneficiara unei astfel de burse.

Wozniacki a reușit să îl atragă în cursă și pe Paul Rees, un pilot britanic de 28 de ani, care, în 2014, a alergat în Porsche Carrera Cup. Cei doi trebuie doar să se pună de acord asupra mizei pariului „Cine merge mai tare?”, iar pentru asta, Caroline a cerut ajutorul fanilor săi, pe Twitter.

Paul Rees a încercat să o tachineze pe Wozniacki, uitând parcă detaliul cel mai semnificativ: cel puțin la alergare, „Caro” are un foarte serios antrenament.

Caroline Wozniacki, (24 de ani) revine într-o cursă la exact o săptămână după ce a terminat în 3 ore, 26 de minute și 33 de secunde cei 42,195 kilometri ai Maratonului de la New York. În clasamentul probei, Wozniacki a fost a 44-a.

Publicat: 09 11. 2014, 08:41
Actualizat: 09 11. 2014, 08:42