Campioana la handbal, în corzi. Dinamo nu a putut să câștige pe teren propriu cu Minaur Baia Mare și încheie turul Ligii Naționale pe locul 7

Strălucitoare în Liga Campionilor, Dinamo e de nerecunoscut în Liga Națională. Campioana en titre a terminat joi la egalitate, scor 31-31 (15-16) cu Minaur Baia Mare, într-un meci ce a contat pentru etapa a 13-a a principalei competiții interne. Remiza vine la numai trei zile după ce alb-roșiii au cedat la Călărași, cu Dunărea, 29-33. La finele turului, Dinamo este abia pe locul 7 în clasament, cu 21 de puncte (un meci mai puțin), în timp ce Minaur este pe 9, cu 18 puncte.

Dinamo a început „la relanti” partida cu Minaur, adormită probabil și de faptul că echipa din Maramureș a venit la București fără doi-trei titulari. Nici Dinamo nu a putut conta pe Bannour și pe Savenco, dar garniturile celor două formații nu se pot compara. Astfel, campioana s-a trezit condusă în minutul 17 cu 11-5! Până la pauză, Dinamo a revenit la un gol în spatele Minaurului, dar la reluare, cu o apărare deloc inspirată, echipa gazdă a ajuns să alerge din nou după maramureșeni (a fost pe tabelă 21-25 min. 45). Antrenorul Ștefan Constantin a cerut time-out, iar Dinamo a avut o tresărire de orgoliu, egalând în următoarele cinci minute: 25-25. N-a fost însă ziua „câinilor”, pentru că Țengea a făcut minuni în poarta Minaurului (în special la aruncările de pe extreme), iar Minaur a ajuns să aibe din avans: 28-20 (min. 55).

Finalul a fost încins. Dinamo a strâns mai bine în apărare, a egalat și a reușit să treacă la conducere când mai erau nouă secunde de joc, prin Kuduz. Antrenorul Raul Fotonea a cerut rapid time-out, a pregătit cele nouă secunde rămase de joc perfect, iar Cristescu a reușit să marcheze nestingerit din postura de pivot: 31-31.

Marcatori: Descat 4, Alouini 4, Szasz 2, Negru 3, Gavriloaia 3, Komogorov 3, Kuduz 5, Zulfic 4, Acatrinei 3 (pentru Dinamo), respectiv Makaria 5, Botea 4, Popescu 5, Căbuț 4, Haiduc 5, Brajovic 6, Cristescu 2.

â— Într-un alt meci important al etapei a 13-a a Ligii Naționale, Potaissa Turda a reușit să învingă cu 29-26 (15-11). Interul Georgică Cântec în prima repriză și portarul Szopka în a doua parte au fost oamenii decisiv pentru echipa gazdă, antrenată de Horațiu Gal.

● La București, liderul campionatului, CSM București s-a impus în fața Politehnicii Timișoara cu 22-20, Steaua a câștigat la Cluj cu 37-25, iar CSM Focșani a învins categoric pe CSU Suceava, 32-20. În fine, CSM Făgăraș s-a impus la Bacău cu 26-23.

Publicat: 06 12. 2018, 19:17
Actualizat: 06 12. 2018, 19:18