Ca într-un scenariu de film! Motivul incredibil pentru care partida de volei Arcada – Tricolorul Ploiești nu s-a mai disputat

Partida din etapa a doua a primului eșalon de volei masculin – Divizia A1, dintre Arcada și Tricolorul LMV Ploiești, care trebuia să aibă loc inițial sâmbătă, urma să se dispute azi după ce a fost reprogramată la cererea formației prahovene, care a invocat probleme medicale în lot, opt jucători cu toxinfecție alimentară. Întâlnirea urma să înceapă la ora 17:00, în Sala Polivalentă „Dunărea” din Galați. Antrenorul Marian Apostu avea la dispoziție întregul lot, jucătorii fiind hotărâți să-și treacă în cont al doilea succes din acest sezon.

• Arcada este o echipă cu pretenții în Divizia A1 de volei și are ca obiectiv clasarea între primele patru locuri din clasament.

Meciul însă nu a mai avut loc, iar motivele sunt de-a dreptul ciudate pentru un asemenea nivel. Arcada a pierdut prin forfait, iar motivul este unul incredibil: cei din clubul gălățean au rătăcit legitimațiile jucătorilor! Pentru ca spectatorii veniți să nu plece acasă cu un gust și mai sălciu și pentru ca toată pregătirea pentru această întâlnire să nu se ducă pe copcă, cele două echipe au disputat o partidă cu caracter amical!

Ridicolul situației a căpătat alte dimnesiuni în această seară. Legitimațiile celor de la Arcada au fost găsite, dar au fost aduse la sală prea târziu, cu 36 de minute după ora la care trebuia să înceapă partida. Arbitrii și echipa oaspete acceptaseră să aștepte 30 de minute înainte de a declara meci pierdut pentru Arcada.

Publicat: 03 11. 2015, 20:11
Actualizat: 03 11. 2015, 21:07