Brașovul a învins Ciucul la prima confruntare din Liga Mol, în noul sezon

A șasea ediție a Ligii Mol a debutat chiar din prima săptămână cu o confruntare între rivalele HSC Miercurea Ciuc și Corona Brașov. Campionii României, ciucanii au debutat cu stângul pe propriul teren, fiind învinși destul de clar de formația de la poalele Tâmpei, cu 4-2. Corona Brașov a început în forță, punând un avantaj de trei goluri încă după prima „treime”, scor 3-0. HSC Miercurea Ciuc a câștigat repriza secundă, cu 2-1, însă n-a mai avut puterea să răstoarne situația de pe tabelă și în ultima repriză. Novak și Hruby au marcat pentru gazde, în timp ce pentru Corona au punctat Pisarenko, Molnar, Petres și Saluga.

De remarcat că în această ediție a Ligii Mol, România este reprezentată, ca și în 2012-2013, de cele două formații, Miercurea Ciuc și Corona Brașov. Steaua nu s-a înscris nici în acest sezon. Numărul formațiilor la start este de șapte, „tabloul” fiind completat cu patru echipe din Ungaria (Ferencvaros, Miskolci, Ujpest, Dab Docler) și una din Slovacia (Nove Zamky). Primele patru formații la sfârșitul sezonului regulat se califică în play-off.

Publicat: 04 09. 2013, 12:31
Actualizat: 04 09. 2013, 12:32