Vladimir Klitschko iși păstrează centurile, după ce l-a bătut pe Alexander Povetkin

Vladimir Klitschko și-a păstrat titlurile WBA-IBF-WBO-IBO în fața rusului Alexander Povetkin pe care l-a învins după un 12 reprize la puncte.

Meciul a avut loc la Moscova, iar ucraineanul a fost desemnat învingător de cei 3 arbitri judecători cu 119-104. Până la confruntarea cu cel mai mic dintre frații Klitschko,  Alexander Povetkin era neînvins, câștigând 26 de meciuri.

Povetkin  a fost trimis la podea prima oară în repriza a doua, apoi de alte trei ori în repriza a șaptea. În pauza dintre reprizele 7 și 8, antrenorii rusului au luat în calcul abandonul. Povetkin a mai fost trimis la podea în repriza 11, dar fusese împins de Klitschko. MEciul s-a terminat cu victoria fără dubii a lui Klitschko.

Klitschko a câștigat în urma acestui meci 13.3 milioane euro, a doua bursă din istorie după meciul dintre Mike Tyson și Lennox Lewis. Povetkin a câștigat 4.4 milioane euro.

Publicat: 06 10. 2013, 08:43
Actualizat: 06 10. 2013, 08:51