Tyson Fury a câștigat fără probleme meciul cu Cristian Ciocan. Gălățeanul a abandonat în repriza a 8-a. Englezul a devenit challenger la titlul mondial WBO, deținut de Wladimir Klitschko

Tyson Fury nu a avut vreo problemă în meciul cu Cristian Ciocan și și-a păstrat titlul WBO International la categoria grea. Gălățeanul a abandonat la finalul rundei a 8-a după ce gigantul de 2,06 dominase clar toată partida, în repriza a 5-a englezul reușind chiar să-l pună și la podea pe român.

Lupta a avut loc la Londra, în celebra O2 Arena, iar Tyson Fury a obținut și poziția de challenger la titlul mondial WBO, al cărui titular incontestabil este nimeni altul decât Wladimir Klitschko. Tyson Fury are 26 de ani și este neînvins la profesioniști: 24 victorii – 17 KO, în timp ce Ciocan a suferit apatra înfrângere din carieră (17-4, 10 KO).

„Este șansa vieții mele. Ar fi un uriaș pas înapoi dacă voi pierde, dar sunt convins că voi câștiga, chiar dacă voi boxa în deplasare, acasă la adversarul meu. Presiunea mai mare va fi pe umerii lui”, spunea boxerul născut la Pechea înaintea acestui meci.

Publicat: 01 03. 2015, 08:39
Actualizat: 01 03. 2015, 08:40