România face senzație în boxul juvenil: avem deja 12 medalii la Europenele de la Ploiesti! 6 băieți luptă azi pentru alte medalii

Competiția organizată de FR Box, Campionatul European de box, și-a consumat ieri ultima parte a sferturilor de finală în intrecerea feminină.

Ieri trcilorii au reușit 4 medalii ieri ajungând la un total de 10 la feminin.

• Trigoș Bucur Rocio (54 kg) – victorie cu 5-0 in fata albanezei Kuci Arba
  • Mirela Cojocaru (57 kg) – victorie cu 5-0 in fără israeliencei Malak Fashfsha,
  • Amalia Țugui (63 kg) – victorie cu 5-0 in fata azerei Ozlam Hasanova
  • Eliza Șopterean (66 kg) – victorie prin RSC în fata sportivei din Kosovo Orinda Xhakli

Responsabili pentru acest succes sunt antrenorii Adrian și Mihaela Lăcătuș, Constantin Gălbenușe și Luminita Turcin. La aceste 10 medalii se adaugă cele două obținute la masculin.

Echipa României de băieți, prezentă cu 9 sportivi în sferturile de finală, a avut aseară primele 3 meciuri, toate foarte dificile. Matei Nastasiuc (80 kg) a reușit o repriză a treia foarte bună care a făcut diferența in meciul cu letonul Nikita Prohovskis. 3-2 decizie pentru Nastasiuc, un sportiv care promite mult pentru viitor.

Tot cu 3-2 a câștigat și Leon Majer (plus 80 kg) în fața slovacului David Zahradnicek. Deși a început prima repriza foarte bine cu un sec 5-0, Majer a avut dificultăți in repriza a doua. Ultimele 2 minute au făcut diferența și Majer a adus României a 12-a medalie.

Din păcate, Mario Teodosescu (75 kg) a pierdut cu 0-5 in fata grecului Ioannis Poumpouridis. Încă 6 băieți vor boxa în sferturile de finala, printre ei aflându-se ploieșteanul Fabian Stroe (52 kg).

• România participă cu 25 de pugilişti, 13 la masculin şi 13 la feminin, la Europenele de juniori (15 şi 16 ani), numărul total al participanţilor fiind de 378, dintre care 260 la masculin şi 118 la feminin.
Publicat: 28 07. 2023, 11:36
Actualizat: 28 07. 2023, 13:03